5 °C

'AB ile ilişkilere yeni bir ivme kazandırıldı'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 17. faslın açılmasının ilişkilere ivme kazandıran bir adım olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

'AB ile ilişkilere yeni bir ivme kazandırıldı'

2 yıldır herhangi bir fasıl açılmadığını belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17. faslın açılmasını bir milat olmasa da ilişkilere bir ivme kazandıran adım olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Ekonomik ve Parasal Politika faslının müzakerelere açılacağı Hükümetlerarası Katılım Konferansı'na girişte gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Başika'daki askeri yığınağı kısmen geri çektiği iddiaları ile ilgili olarak şunları söyledi: 

"Kuzey Irak ve Başika'daki askerlerimizin sayısının bazen artması bazen azaltılması tamamen askeri gereklilik ve ihtiyaçlara göre düzenleniyor. Bu konuda askerlerimizin de telkini ile bazı adımlar atılıyor. Hem Kuzey Irak'ta hem de Başika'da eğitim veren kamplarımız var ve 2 bin 500 peşmergeyi Kuzey Irak'ta eğittik. 2 bin 400'den fazla Musul'da ulusal muhafız unsurlarını eğittik ve hepsinde amacımız DAEŞ'e karşı Irak'ın kapasitesini güçlendirmek ve Suriye'de olduğu gibi DEAŞ'i Irak'tan da temizlemek ve buna katkı sağlayabilmek."

'Bu sonsuza kadar böyle gidemez'

Dışişleri Bakanı, Rusya ile ilişkilere dair bir soru üzerine ise, "24 Kasım'dan beri Rusya'dan sert açıklamalar geliyor. Rusya'daki yönetim ve Rusya Türkiye'ye karşı bazı eylemlerde bulundu. Türk vatandaşlarına, TIR'larına karşı. Biz buna karşılık vermedik. Biz şimdiye kadar Rusya'ya karşı yaptırımlara katılmayan tek NATO üyesi ülkeyiz 24 Kasım'dan beri Rusya'nın yaptıklarına rağmen. Ben yakın arkadaşım Lavrov'a da (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov) söyledim. Bu sonsuza kadar böyle gidemez" şeklinde konuştu. 

Fenerbahçe-Lokomotiv Moskova eşleşmesi

Çavuşoğlu, Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde Lokomotiv Moskova ile eşleşmesinin ilişkilere olası etkisi ile ilgili bir soru üzerine, "Her şeyden önce iki takım arasında bir müsabaka olacak. Siyasetin kesinlikle spora yansımaması gerekiyor. Bugüne kadar 24 Kasım'dan sonra bir çok takımımız Rus takımlarıyla karşılaştı ve hiçbirinde de bir sorun olmadı" dedi. 

Fenerbahçe'nin Moskova'ya gittiği zaman ya da Rus takımın Türkiye'ye geldiği zaman, centilmenliğin dışında herhangi bir şey olacağını sanmadığını kaydeden Çavuşoğlu, "Belki ilişkilerimize bir ivme kazandırmada da olumlu bir etkisi olabilir. Temennimiz de budur. Hatta biz Fenerbahçe'nin tur atlamasını ve şampiyon olması istiyoruz" diye konuştu.

'AB ile ilişkilere yeni bir ivme kazandırıldı'

Bakan Çavuşoğlu, başka bir soru üzerine ise 17. faslın açılmasını bir milat olmasa da ilişkilere bir ivme kazandıran adım olarak görülmesi gerektiğini belirterek, "Çünkü 2 yıldır bir fasıl açılamamıştı ve bugüne kadar sadece 14 fasıl açılabilmişti. Fasılların açılmasının önündeki engellerin de hep siyasi olduğunu ve hep söyleyegeldik. Aksi halde Türkiye tüm fasılları açmaya ve müzakere etmeye hazırdır. Bunların yükümlülüklerini yerine getirmeye de hazırdır. Yeterki siyasi engel olmasın" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.