2 °C

'ABD’ye THY seferleri su ürünleri ihracatını artırdı'

Yakında başlayacak İstanbul-San Francisco ile İstanbul-Houston direkt uçuşlarıyla bu yılın sonunda ABD’ye su ürünü ihracat rakamının 35 milyon dolara ulaşması bekleniyor

'ABD’ye THY seferleri su ürünleri ihracatını artırdı'

DERYA EĞRİCAN GÜLEÇ

MERSİN - Türk Hava Yolları’nın (THY) Mayıs 2014’te başlayan İstanbul-Boston uçuşları ABD’ye su ürünleri ihracatını rekor seviyede artırdı. Türkiye’nin ABD’ye su ürünleri ihracatı 2014 yılında yüzde 66 artışla 19,3 milyon dolara ulaştı. Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ile TİM Su ve Hayvansal Ürünler Sektör Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, gelecek ay başlamasını bekledikleri İstanbul- San Francisco ile İstanbul Houston direkt uçuşlarıyla bu yılın sonunda ABD’ye su ürünü ihracat rakamının 35 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi. 

Amerika’da Akdeniz levrek ve çipurasının çok iyi tanındığını ve talebin de arttığını ifade eden Ali Can Yamanyılmaz, önümüzdeki aylarda trança balığının ihracatına da başlamaya hazırlandıklarını açıkladı. Son üç yıldır ABD’ye ihracat yaptıklarını ve Türk su ürünlerinin bilinirliğinin bu pazarda her geçen gün arttığını kaydeden Yamanyılmaz, “2013’te ihracatımız yüzde 40’lık arışla 11.6 milyon dolara ulaştı. 2014’te ise rakam yüzde 66’lık artışla 19.3 milyon dolara yükseldi. Özellikle levrek balığına yoğun ilgi var” dedi. Amerika’da kültür balıkçılığına talebin yüksek olduğuna da değinen Yamanyılmaz, kültür balıkçılığında tüm üretim aşamalarının takip edilebilir olması ve üretimde sağlığa zararlı hiçbir madde kullanılmaması nedeniyle Amerikalı tüketicilerin kültür balığını daha çok tercih ettiğini vurguladı. 

Rakipler Yunanistan ve İspanya 

Amerika’da Türkiye’nin en büyük rakiplerinin Yunanistan ve İspanya olduğunu kaydeden Yamanyılmaz, “Amerika çok büyük bir pazar. Türkiye’de bu pazarda hak ettiği yere en kısa sürede ulaşacaktır. Bu konudaki çalışmalarımız hızla sürüyor. Önümüzdeki günlerde Boston’dan VIP alım heyeti getirerek ülkemizde ağırlamayı düşünüyoruz” dedi. 
Yamanyılmaz, en son 15-17 Mart’ta Boston’da bu yıl 34'üncüsü düzenlenen ve Amerika’nın en büyük su ürünleri fuarı olarak gösterilen Kuzey Amerika Su Ürünleri Fuarı’na (Seafood Expo North America ) katıldıklarını söyledi. 

“Türk mutfağı günü yapacağız” 

Fuarda ziyaretçilere 2 bin 500 kişilik levrek, çipura tadımı yaptırarak bilinirliliği arttırdıklarını kaydeden Yamanyılmaz, bu fuara yaklaşık bin 250 firmanın katıldığını bildirdi. Gelecek yıl da bu fuara katılacaklarını kaydeden Yamanyılmaz, “Ancak bu kez farklı organizasyonlara imza atacağız. Fuardan 3 gün önce Amerika’ya giderek Türk Mutfağı günü yapacağız. Hem otellerin hem de restoranların şefl erini davet edip Türk mutfağını tanıtıcı bir organizasyon düzenleyeceğiz” dedi. 

“Miami’ye de direk uçuş istiyoruz” 

THY’nin direkt sefer koyduğu her bölgenin kendileri için yeni bir pazar olduğunu anlatan Yamanyılmaz, su ürünlerinin yoğun tüketildiği Miami’ye de direkt uçuş başlatılmasını istediklerini söyledi. THY’nin de bunu istediğine değinen Yamanyılmaz, “Ancak ABD'ye, geçmiş yıllarda direkt uçuş varken istenilen doluluklara ulaşılmamış olma- sı nedeniyle tereddütlü yaklaşıyor. Bu sorunların aşılmasını bekliyoruz” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.