17 °C

'Böcek' davasının iki firari sanığı polis Türkiye'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine 'böcek' denilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili davada yargılanan iki firari polis Türkiye'ye getirildi.

'Böcek' davasının iki firari sanığı polis Türkiye'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine 'böcek' denilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili davada yargılanan eski Emniyet Müdürü Sedat Zavar ve polis memuru İlker Usta Türkiye'ye getirildi. Zavar ve Usta, Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçakla saat 23.40'da Bükreş'ten İstanbul'a getirildi. Zavar ve Usta Atatürk Havalimanı A kapısında Terörle Mücadele şube ekiplerine teslim edildikten sonra evrak işlemlerinin ardında havalimanı'ndan ayrıldı. Zavar ve Usta Bükreş'ten 4 valizle geldi.

İltica talepleri reddedilmişti

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de destek verdiği operasyonla Romanya'da gözaltına alınan Zavar ve Usta'nın iltica talebi Romanya yerel mahkemeleri tarafından reddedilmişti. Mahkeme, 20 Mart'ta iki emniyet mensubunun Türkiye'ye iadesine karar vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine 'böcek' denilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili davada yargılanan ve Türkiye'ye getirilen iki firari polis sağlık kontrolünden geçirildi. Eski Emniyet Müdürü Sedat Zavar ve polis memuru İlker Usta uçakla 23.40'ta İstanbul'a getirildi. Sivil polis araçlarıyla Atatürk Havalimanı'ndan ayrılan Zavar ve Usta, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.

Sağlık kontrolünün ardından eski Emniyet Müdürü Sedat Zavar çıkışta "Tiyatro devam ediyor" diyerek araca bindi. Hastaneden ayrılan emniyet mensupları Fatih Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap