'Çocuklarımız için başlatıldı'

Emine Erdoğan, "Gönüllü Koruyucu Aile Çalışması yurtlarımızdaki pırıl pırıl çocuklarımızın sıcak yuvalara ve şefkatli ellere kavuşması için başlatıldı" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gönüllü Koruyucu Aile Çalışmasının devlet yurtlarındaki çocukların, sıcak yuvalara ve şefkatli ellere kavuşması için başlatıldığını bildirdi.

Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Muradiye Kültür Vakfı tarafından Rixos Otel'de düzenlenen Gönül Elçileri Projesi kapsamında "Koruyucu Aile Tanıtım Programı"na katıldı.

Buradaki konuşmasında, Vakıflar Haftası'nın kutlandığını anımsatan Erdoğan, öksüzü, yetimi, muhtacı, evsizi, yoksulu koruyup kollayan, onları onurlarıyla oynamada yedirip içiren ve giydiren bir medeniyetin temsilcileri olduklarını söyledi.

Kimi kimsesi olmayan ve bakıma muhtaç hiçbir bireyin kendi başına bırakılmayacağını ifade eden Erdoğan, Osmanlı döneminde vakıfların yalnızca çeşme, yol ve medrese yapmadığını dara düşen herkese de yardım ettiğini dile getirdi.

Erdoğan, temellerinde merhamet, şefkat ve sevgi olan bir toplumda yetim ve öksüzlerin kendi haline bırakılmayacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Bugün de bu anlayışa sımsıkı sarılmamız, bu insani hasletleri en güzel şekilde yaşatmamız gerekiyor. Bugüne kadar öksüz ve yetim kalan çocuklar oldu bundan sonra da olacak. Biliyoruz Peygamber Efendimizi de yetim olarak doğdu, 6 yaşından sonra da öksüz kaldı. Bu yüzden öksüz ve yetimlere ayrı bir ilgi gösterir, korur, başlarını okşardı. Bugünde anne ve babasının ölmesi yahut birinin ölmesi diğerinin evlenmesi nedeniyle bakılamayıp yurtlara verilen çok çocuğumuz var. Kimse çocuğunu başkalarına bir an bile olsa vermek istemez. Ancak şartlar zorlayınca, devletin şefkatli eline bırakılmaktan başka çare kalmayabilir."

Devletin her türlü imkanı seferber ederek kendisine emanet edilen çocukları mahrum bırakmadığını ifade eden Erdoğan, devlet kurumlarının tüm imkanlarına rağmen anne şefkati ve bir babanın ilgisini çocuklara sağlayamayacağını vurguladı.

Yetim ve öksüz büyüyen çocukların her zaman kendilerine ait bir evin, sımsıcak bir elin özlemini duyacağını dile getiren Erdoğan, "Çocuk kalbi kristal gibidir, çabucak kırılır. Çocuk kalbi ürkektir. En ufak sesten siner köşesine çekilir. Annesi çalışan çocuklar sık sık "bugün tatil mi anne" diye sorar. Onların bayramı biliyorsunuz o tatil günleridir. Peki bu sıcaklıktan mahrum çocukları düşündünüz mü hiç? Karakterin, duyguların ve düşüncelerin oluşma döneminde bu ilgiden mahrum çocukların nasıl yetişebileceğini tahayyül edebiliyor muyuz? Bu yüzden çocukların bir aile içinde bir sevgi yumağı içinde yetişmesi çok önemlidir. İşte Gönüllü Koruyucu Aile Çalışması, bu kapsamda yurtlarımızdaki pırıl pırıl çocuklarımızın sıcak yuvalara ve şefkatli ellere kavuşması için başlatıldı" diye konuştu.

Suriye'deki çatışmalar nedeniyle son iki yılda 100 bine yakın kişinin yaşamını yitirdiğini, 2 milyon insanın ise evini terketmek zorunda kaldığını ifade eden Erdoğan, bu süreçte en çok etkilenenlerin çocuk ve kadınlar olduğunu, çok sayıda çocuğun gözleri önünde anne ve babalarının can verdiğini kaydetti.

Son olarak Suriye'nin Banyas kentinde insanlık tarihinin en acı katliamlarından birinin yaşandığını belirten Erdoğan, çocuklarının gözü önünde anne ve babalarını katleden birinin insanlıktan nasibini almadığını ve insan olamayacağını, bu nedenle bu soykırım girişimini şiddetle kınadığını söyledi.

622 ailenin başvurusu uygun bulundu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan da koruyucu aile uygulamasının toplum tarafından çok bilinmediğini ve evlat edinmeyle karıştırıldığına dikkati çekti. Bu uygulamada çocuğun ailenin nüfusuna kayıtlı olmadığını vurgulayan Asan, bu şekilde çocuğa belli bir süre aile ortamı sunulduğunu söyledi.

Koruyucu aile modelinin 1984 yılından itibaren Türkiye'de uygulandığını bildiren Asan, "Gönül Elçileri Projesi Türkiye'nin en önemli sosyal sorumluluk projesi haline geldi. Gönül elçilerinin sayısı şu anda 495 bin kişi oldu. 81 ilde aynı anda başlayan proje kapsamında bin 759 toplantı yapıldı. Bunun sonucunda 2 bin 479 koruyucu aile başvurdu. Bunlardan 622 ailenin başvurusu uygun bulundu. Diğerlerinin başvurularının değerlendirilmesi devam ediyor" ifadesini kullandı.

İşitme ve görme engelli kız çocuklarından oluşan grubun ezgi ve ilahiler seslendirdiği programda, Muradiye Kültür Vakfı Başkanı Mustafa Kalfaoğlu, Emine Erdoğan'a plaket sundu ve deri üzerine altın işleme tablo armağan etti.