15 °C

'Çözüm sürecinin Meclis'te adı konuluyor'

Efkan Ala çözüm süreciyle ilgili Meclis'te çerçeve yasa çalışmalarının tamamlandığını açıkladı

'Çözüm sürecinin Meclis'te adı konuluyor'

ANKARA - İçişleri Bakanı Efkan Ala, çözüm süreciyle ilgili çerçeve yasa çalışmasının tamamlandığını belirterek, “Türkiye’nin bu sorunu, çözüm süreci olarak tanımladığı, adını çözüm süreci olarak koyduğu sorunu çözme noktasında devlet görevlilerinin aldığı inisiyatifin Meclis’te adının konulması ve bunun yasal zemine kavuşturulması sürecidir. Bugün yarın Meclis’e sunulacak” dedi. 

Bakan Ala, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Bir basın mensubunun “Böcek” soruşturmasında 5 şüpheli hakkındaki yeniden tutuklama talebinin kabul edilmesiyle ilgili bir soru üzerine Ala, “Bu büyük bir sorundur, tepkilerin büyük olması da doğaldır. Dünyanın her yerinde bu böyledir, Türkiye’ye özgü değildir. Şimdi yakalama çıkartıldı. Prosedür devam ediyor. Yakalandıktan sonra hüküm icra edilecektir. Bunların idari olarak önemli bir kısmı zaten görevden uzaklaştırıldı, ikisi meslekten ihraç edildi, birisi yurt dışında ve şu anda kırmızı bülten çıkartma çalışmaları başlatıldı. Dolayısıyla bu sorun detaylandırılarak soruşturması devam edecek sorundur. Bu 76 milyonun güvenlik sorunudur” dedi. 

"Adının konulması süreci"

Bir soru üzerine de çözüm süreciyle ilgili çerçeve yasa çalışmasının tamamlandığını da anlatan Bakan Ala, “Türkiye’nin bu sorunu, çözüm süreci olarak tanımladığı, adını çözüm süreci olarak koyduğu sorunu çözme noktasında devlet görevlilerinin aldığı inisiyatifin Meclis’te adının konulması ve bunun yasal zemine kavuşturulması sürecidir. Bugün yarın Meclis’e sunulacak” şeklinde konuştu. 
Söz konusu çalışmanın eve dönüşleri kapsayıp kapsamadığının sorulması üzerine Ala, “Burada her şeyin detaylandırıldığı bir düzenleme değil. Bu düzenleme bu sorunu çözme iradesini ortaya koyan bir düzenlemedir. Bu düzenlemeyle ‘bu sorunu biz çözeceğiz’ iradesi Meclis tarafından da inşallah yasalaştırılarak tamamen ortaya konulmuş olacak” ifadeleri kullandı. 

Bakan Ala, eve dönüşlerin sağlanması için etkin pişmanlıkla ilgili yasanın mı değiştirileceğini yönündeki bir soruyu da “Bu bir süreç, daha sonra o gündeme geldiğinde de onun üzerinde detaylı çalışmalar yapılır ve paylaşılır” diyerek yanıtladı. 

"Kendi görev yaptığı dönem"

Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in verdiği soru önergesi hakkında da konuşan İçişleri Bakanı, şöyle konuştu: “Şimdi kendi görev yaptığı dönemde memlekette ne kadar dinlemenin olduğu, ne kadarın usulsüz ve gayri ahlaki dinlemenin olduğu ortaya saçıldı zaten. Hükümetin altını oyacak, hükümete darbe planı yapacak düzenlemelerin, daha doğrusu hazırlıklarının yapıldığı dönemdir, kendi görev yaptığı dönemdir. Ben burada soru soranın kimliğinden bağımsız, sorunun kalitesinden bağımsız cevaplar verecek değilim” 

"Kırmızı çizgilerimiz belli"

İçişleri Bakanı Ala, çözüm süreci kapsamında atılacak yeni adımların Güneydoğu Anadolu’da askerlerin görev alanını nasıl etkileyeceği yönündeki sorusuna ise “Biz devleti, Meclisi ve milli iradeyi merkeze alacak şekilde tanımlıyoruz. Burada karar verecek olan siyasi iradedir. Uygulayacak olan da devletin mekanizmalarıdır. Bu ayrım Türkiye'de yeterince anlaşılmıştır. Bu ayrımın yapılmadığı zamanlarda milletimizin hangi maliyetleri de çok açıktır. Biz siyasi irade olarak kararımızı veririz, devlet kurumları da bunu uygular. 

Biz burada ciddi bir sorunu, ciddi bir şekilde çözmeye çalışıyoruz. Bunun için gereken kararları alıyoruz ve süreci yönetiyoruz. Hangi aşamada ne yapmamız gerekiyorsa onu da milletimizle paylaşarak yapıyoruz. Burada kırmızı çizgilerimiz de, kararımızın nereye gideceği de belli” karşılığını verdi. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.