15 °C

'Cumhurbaşkanımızla Başbakanımız yer değiştirebilir'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 2015 Genel seçimlerinde zorluk çekilmeyecek bir formül gerektiğini belirterek, "Bu, Cumhurbaşkanımızla Başbakanımızın yine bir değişimi sağlamasıdır" diye konuştu

'Cumhurbaşkanımızla Başbakanımız yer değiştirebilir'

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 2015 seçiminde zorluk çekilmeyecek bir formül gerektiğini belirterek, "Bu, Cumhurbaşkanımızla Başbakanımızın yine bir değişimi sağlaması, bu defa Cumhurbaşkanlığına Başbakanımızın gitmesi ama kongrede Abdullah Bey'in ikna edilerek, tekrar partinin başına gelmesi, 2015 seçimini yürütmesi ve ondan sonra güçlü bir şekilde çıkarak anayasa değişikliğinin ve diğer değişikliklerin yapılmasıdır" dedi.

Kanal 7'de yayınlanan bir televizyon programında gündeme ilişkin konuları değerlendiren Atalay, Cumhurbaşkanı adayının kimin açıklayacağının sorulması üzerine, bunun farklı yolları olduğunu ifade ederek, en zarif şekilde yapılacağını dile getirdi. 

Atalay, şöyle konuştu:

"Şu anda bizler daha çok 'cumhurbaşkanımız kim olacak'ın ötesinde biz bir misyon hareketiyiz, bir dava partisiyiz. Kutlu bir hareketiz. Şu anda hepimiz için daha önemli olan bu hareketin geleceğidir, devamıdır, bunun iyi yürümesidir. Biz sadece cumhurbaşkanlığı meselesi değil, partimizde büyük değişimler olacak. Kurulduğundan beri en köklü değişimler belki partimizde olacak. Onun için de hepimizin şu anda kafa yorduğumuz ve en yoğun meselemiz bu kutlu davanın kesintiye uğramadan daha güçlü şekilde yoluna devam etmesidir. Biz hepimiz feda oluruz. Hepimiz kendimizi bu kutlu hareketin iyi yürümesi için feda ederiz. Biz şu anda bununla meşgulüz. Yani burada en küçük bir zaaf oluşmamalı. Önümüzde 2015 seçimi var ve bu seçimden çok güçlü çıkmalıyız. Bu geçişi çok güvenli yapmalıyız. Bu geçiş, çok güven içinde ve güçlü şekilde olmalı. Partimizi zayıflatma değil, güçlendirecek şekilde bu geçiş sağlanmalı. Şu anda kafamızda en yoğun konu kendi gündemimizde arkadaşlarımızla daha çok budur. Bunu ifade edebilirim."

Güvenli geçiş vurgusu

"Sayın Erdoğan, aday olur ve köşke seçilirse, kim Başbakan, kim genel başkan olmalı, parti yoluna nasıl devam etmeli?" şeklinde bir soru üzerine Atalay, tüm planların AK Parti'nin güçlü şekilde yoluna devam etmesi için yapıldığını ve yapılması gerektiğini belirterek, "Başbakanımız da şu anda bu kararı kafasında olgunlaştırırken eminim, tek düşündüğü budur" dedi.

Atalay, AK Parti'nin gelecek yıllar için yapacağı daha çok şey olduğunu ifade ederek, partinin uzun vadeli hedefleri olduğunu, bunlara ulaşılabilmesi için çalıştıklarını söyledi. Burada "güvenli geçişin" çok önemli olduğunu vurgulayan Atalay, şunları kaydetti:

"Güven, karşılıklı fedakarlıklar, bizim ortamımızın esas belirleyicileridir. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk hükümeti kurdu. Sonra Tayyip Bey, Siirt'ten milletvekili olunca emaneti teslim etti. Çok uyumlu bir çalışma yürüdü. Kendisi Başbakan Yardımcısı oldu,sonra dedi ki 'Abdullah Bey, cumhurbaşkanımız olacak.' Hiç kimse, kendisi için bir hedef peşinde değil. Ama, bir kutlu hareketimiz var, bunun iyi yürümesidir bizim davamız. Şimdi, çok keskin bir kavşak ve geçiş noktasındayız. Bir sınav noktasındayız. Evet, Cumhurbaşkanlığı için, Tayyip Bey'in Cumhurbaşkanlığına gitmesi, ama aşağıdan bu hareketin nasıl yürüyeceği konusunda da epey bir mesai sarf edilmesi gerekir, ediliyor aslında. Burada yanlış yapmamak gerekiyor. 

Atalay, 2019 yılına kadar Türkiye'de hiç seçim olmayacağı için ülkede istikrarın devam edeceğini belirterek, "4.5 yıl iyi bir çalışma dönemi. Anayasa dahil tüm hedefler gerçekleştirilebilir. Ama, geçiş döneminde bizim çok güçlü yürümemiz lazım. Şu anda Cumhurbaşkanlığı ile ilgili seçim yöntemini değiştirdik; ama görevleri ve konumu ile ilgili bir değişiklik olmadı. Yine partiler üstü Cumhurbaşkanlığı sistemi var bizim anayasada. Bu anayasa değişene kadar böyle olacak. Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olduğunda, yine kendi ekibiyle, yoğun istişarelerde olacak, ama partiler üstü bir Cumhurbaşkanı, seçimle ilgili konularda falan bir şeyi olmayacak. Dolayısıyla, burada güçlü bir Cumhurbaşkanı, güçlü bir Başbakan ve parti başkanı. İkisi de güçlü olacak.  Abdullah Bey'in ikna edilerek tekrar partimizin başında bulunması, bu seçimi bizim için çok daha rahat şekle getirecek" diye konuştu.  

"Hatta önceden bunun, stratejinin açıklanmasının çok daha faydalı olacağı kanısında olduğunu" dile getiren Atalay, "Adayımız Başbakanımız Tayyip Bey'dir. Partimizin geleceğinde, kendisi ikna edilerek kongremize genel başkan olarak Abdullah Bey'in seçilmesi sağlanmıştır. Geçiş dönemi Başbakanlığı şu tarafından yürütülecektir' gibi açıklama hem topluma güven verecek, hem de pati tabanında büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Benim, kendi görüşüm budur" açıklamasında bulundu.

"Seçilme yaşını şimdi 18'e düşürmeyi planlıyoruz"

Atalay, "Partide bir yenilenme hareketi dillendiriliyor mu?" sorusu üzerine gençlerin gelmesinin kendileri için bir ilke olduğunu söyledi. "Seçilme yaşını şimdi 18'e düşürmeyi planlıyoruz" diyen Atalay, siyasete gençlerin katılımın çok önemli olduğunu bildirdi. Atalay, "Zaten 3 dönem kararı alınmakla, o sağlanmış oldu. Her seçimde de bizim milletvekili oranının yüzde 55'i yaklaşık yenilendi. Üç dönem olsun ama, siyaset sadece milletvekilliği değil. Burada esas, partinin güçlü olmasıdır. Dolayısıyla, milletvekili adayı olmayanlar, partimizde görev alır, başka işler yaparlar. Bir kutlu hareketin, pek çok yerde yapılacak çalışmaları vardır" dedi.

Kendisinin de üç dönem kuralı içinde yer aldığını anımsatan Atalay, "Bu konuda pek de fikir beyan etmedim ama AK Parti bizim ömür boyu pek çok beklentimizi yüklediğimiz bir hareket. Bu hareketin güçlü yürümesi için, bundan sonraki ömrümü de bu yolda nasıl hizmet edeceksem orada harcarım. Bireysel bir hedefim bugüne kadar olmadığı gibi bundan sonra da olmaz. Yeter ki partimiz ve bu misyon yürüsün" şeklinde konuştu.

"Geçiş döneminde iyi başbakanlık yapacak çok arkadaşımız var"

"Geçiş döneminde Sayın Gül olursa çok daha rahat olur' dediniz. Sayın Gül dışında başka isimler de dolaşıyor. Böyle bir isim partiyi böler mi?" sorusu üzerine de Atalay, "Yok, orada ben bir zorluk görmüyorum. Dediğim gibi çok arkadaşımız var o konuda. Bu geçiş döneminde iyi başbakanlık yapacak. Orada, ekonomik boyutu ön plana almak lazım. Belki, o perspektif bir ölçü getirebilir" açıklamasında bulundu. 

"Abdullah Bey, ikna olmazsa ne olacak?" sorusu üzerine de Atalay, "O zaman tabii başka formüller üzerinde durulur, ama o konuda daha bir karar oluşmuş değil neticede. O zaman başka alternatifler gelir, başka arkadaşlarımızın görev alması düşünülebilir. Bu, güven verecek ve rahat bir geçişi sağlayacak, krizsiz, tartışmasız, sağlam bir geçişi, umut veren bir geleceği sağlamış olacak diye düşünüyorum" yanıtını verdi

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.