'Dünyanın en beğenilen şirketi' oldu

Fortune Dergisi'nin "Dünyanın En Beğenilen Şirketleri" araştırmasında enerji sektöründe Koç Holding, dünyanın en beğenilen şirketi oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Fortune Dergisi'nin kendi sektörlerinde ve tüm sektörler içinde en yüksek itibar ve en güçlü saygınlığa sahip olan şirketleri belirlemek amacıyla her yıl gerçekleştirdiği "Dünyanın En Beğenilen Şirketleri" (World's Most Admired Companies) araştırmasına göre, enerji sektöründe Koç Holding, dünyanın en beğenilen şirketi oldu.

Konula ilişkin yapılan açıklamaya göre, kendi sektörlerinde ve tüm sektörler içinde en yüksek itibar ve en güçlü saygınlığa sahip şirketleri belirlemek amacıyla geleneksel olarak Fortune Dergisi tarafından gerçekleştirilen "Dünyanın En Beğenilen Şirketleri (World's Most Admired Companies)" araştırmasında geçen yıl enerji sektöründe toplam 6.33 puan ile listede 9'uncu olarak yer alan Koç Enerji bu yıl toplamda 8.18 puan alarak dünyanın en beğenilen şirketi oldu.

Fortune dergisinden yapılan açıklamada, Koç Holding'in itibarına katkı sağlayan 9 anahtar özellik, "yenilikçilik", "insan kaynakları", "kurumsal varlık kullanımı", "sosyal sorumluluk", "yönetim kalitesi", "finansal sağlamlık", "uzun vadeli yatırım, ürün/hizmet kalitesi", "global rekabetçilik" olarak sıralındı.

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Tüpraş'ın satın alınmasıyla birlikte enerji sektörünün, Koç Holding'in ana işlerinden biri haline geldiğini hatırlattı.

Enerji sektöründe Koç Topluluğu şirketlerinin liderliğinin her geçen gün daha da pekiştiğini vurgulayan Memioğlu, "Bugün görüyoruz ki ülkemiz bir üretim ve dağıtım merkezi olarak enerji koridorlarında çok avantajlı bir konuma geldi. Biz Koç Holding olarak geleceğe yönelik tüm planlarımızı sadece Türkiye;de değil uluslararası alanda da enerji sektöründe dünyanın en etkin oyuncularından biri olmak üzerine yaptık. Koç Enerji Grubu olarak, petrolden gaza, elektrikten madenciliğe, enerjinin her alanında faaliyet gösteriyoruz. Enerji alanında ülkemize yatırım konusunda kararlılığımız ve enerji sektörüne duyduğumuz güveni Fortune dergisinin geleneksel olarak her yıl paylaştığı listede görmek gurur verici" ifadelerini kullandı.

(AA)

Bu konularda ilginizi çekebilir