18 °C

'Eşbaşkanlık partimizin gündeminde yok'

Seçim sistemi konusunda çalışmalarının sürdüğünü söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "Eşbaşkanlığı kendimiz için saçma buluyoruz" dedi

'Eşbaşkanlık partimizin gündeminde yok'

ANKARA - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, eşbaşkanlığın gündemlerinde olmadığını söyledi.  

Meclis'te bir grup gazeteciyle sohbet eden Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na aday olması ve seçilmesi halinde eşbaşkanlık sisteminin hayata geçirileceğine yönelik görüşlerin ortaya atıldığının anımsatılması üzerine, eşbaşkanlığın AK Parti için söz konusu olmadığını ifade etti.  

"Eşbaşkanlığı kendimiz için saçma buluyoruz" diyen Çelik, bu sistemin partilerinin gündeminde olmadığını kaydetti.  

Çelik, bir soru üzerine, seçim sistemine ilişkin çalışmalarının devam ettiğini ve son noktayı koymadıklarını belirti. Yönetimde istikrarı önemsediklerini dile getiren Çelik, "Dar bölge mi, daraltılmış bölge mi olacağı konusunda çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.  

"Seçim barajı partilerin oy oranına göre değişebilecek"

Daraltılmış bölge sistemi getirilmesi halinde seçim bölgelerinde barajın yüzde 20'ye çıkacağı yönündeki eleştirilerin yersiz olduğunu anlatan Çelik, barajın partilerin alacağı oy oranına göre değişebileceğini söyledi. 

Bu görüşü dile getirenlerin "D'Hondt sistemi"ni bilmediklerini ifade eden Çelik, seçim bölgesinde bir partinin yüzde 40 oy alması halinde barajın yüzde 8, yüzde 30 oy alması halinde barajın yüzde 6 olacağını belirtti. Çelik, yüzde 20'lik barajın AK Parti'nin yüzde 100 oy alması halinde söz konusu olabileceğini, bunun da mümkün olmadığını dile getirerek, "Öyle bir şey yok" dedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap