14 °C

'HDP'nin açıklamaları olumlu'

Başbakan Davutoğlu, HDP heyetinin çözüm sürecine yönelik açıklamaları konusunda, "Niyet tazelenmesine ihtiyaç vardı. Çözüm sürecine bağlılığın teyit edilmiş olması olumludur" dedi

'HDP'nin açıklamaları olumlu'

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, G20 Zirvesi'ne katılmak üzere Avustralya'ya hareketinden önce  Esenboğa Büyükşeref Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından ana başlıklar şöyle:

"(HDP heyetinin çözüm sürecine yönelik açıklamalarına ilişkin) Niyet tazelenmesine ihtiyaç vardı. Bir işin esasen esasta, özde, mahiyeti var. Bir de yöntemle ilgili hususlar var. Bugünkü açıklamada esasta Çözüm Süreci'ne olan bağlılığın teyit edilmiş olması olumludur. Zaten kamuoyumuzda da çözüm sürecine alenen karşı çıkan kimse de bu konulardaki muhalefeti belli olanlar dışında söz konusu değil" 

"Hiçbir etnik ve mezhep ayrımı gözetmeden Suriye'nin hangi şehrinde kim darda kalır, zorda kalırsa Türkiye onun yanında yer alır. G20 Zirvesi'nde de bütün muhataplarımızla bu konuları ele alacağız. Halep'teki bu insani trajedinin durdurulması için herkesin gereken adımları atması çağrısında bulunacağız"

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.