6 °C

'Her şartta demokrasiye sahip çıkmalıyız'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Yenikapı'da düzenlenen 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi''nde yaptığı konuşmada 'Her şartta demokrasiye sahip çıkmalıyız' dedi.

'Her şartta demokrasiye sahip çıkmalıyız'

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde CHP li konuştu. 

Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Bugün, bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür. 15 Temmuz akşamı TSK içinde yuvalanan bir çete grubu Türk demokrasisine darbe yapmak istedi. Size bize hepimizi darbe yapmak istedi. TBMM'yi sabaha kadar açık tutan ve yöneten Meclis Başkanımıza teşekkür ediyorum. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir bu. Demokrasi kahramanlarını unutmayacağız.

TBMM, Gazi Meclis'tir. Kurtuluş Savaşı'nı yönetmiş bir Meclis'tir. Darbecilere karşı durarak milletvekillerinin ve milletimizin onurunu korumuştur. 4 siyasi partinin liderleri darbeye karşı ortak bir tavır sergilemiştir. Bu güzel beraberliğe eşlik etmek için parlamento dışındaki liderler de burada olsa mutlu olurdum. 

Bahçeli: Boğulduklarını sandıklarımızın yeniden karşı harekatıdır

Türk halkının, oynanan oyunlara rağmen cesaretle dik durarak hainlere dersini verdiğini, teröristlere haddini bildirdiğini ifade eden Bahçeli, "Bahtiyarım çünkü Türkiye'mizin şahlanışını gururla izliyorum. Mutluyum çünkü millet burada, irade burada, inanç burada. Bükülmez bilek, eğilmez baş, yenilmez milli kudret burada, bu meydandadır." dedi.

Darbe girişiminin, karanlık yolun yolcuları tarafından yapıldığını vurgulayan Bahçeli, şöyle konuştu:

"15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsü, 627 yıl önce Kosova'da mağlup olanların yeni bir kalkışmasıdır. 620 yıl önce Niğbolu'da ezilenlerin tekrardan başını kaldırmasıdır. 572 yıl önce Varna'da, 563 yıl önce İstanbul'da, 490 yıl önce Mohaç'ta döktükleri kanda boğulduklarını sandıklarımızın yeniden karşı harekatıdır. 15 Temmuz'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, emniyet ve istihbarat kuruluşlarını bombalayıp sivil ve masum vatandaşlarımızı katledenlerle 101 yıl önce Çanakkale kıyılarında gelip üzerimize ateş saçanlar, aynı karanlık yolun yolcusudur."

Her şartta demokrasiye sahip çıkmalıyız. Halk, direnme gücünü kullanarak, tankların önüne çıkarak demokrasiyi savunmuştur. Mücadeleyi yapan herkese şükranlarımı sunuyorum. Siz bir tarih yazdınız.

Sadece darbe değil demokrasi üzerinde tüm vesaitleri yok etmeliyiz. Her türlü gölgeye son vermeliyiz. Ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi. Birinci sınıf demokrasi diyoruz.

Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmalıyız. Mustafa Kemal ve silah arkadaşları Cumhuriyet'i kurarken 1921'de bir anaysa yaptılar İlk madde diyor ki hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Evet, hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Dolayısıyla hiçbir kimseye hiçbir aileye imtiyaz tanınmıyor. İnancı yaşam tarzı ne olursa tüm vatandaşlar kanun önünde eşittir.

Gazi Mustafa Kemal dedi ki, "Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir". Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesiyse Cumhuriyet bizimdir, alınterimizdir. Eğer bugün Cumhuriyet olmasaydı sayın Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olamazdı, sayın Binali Yıldırım, başbakan olamazdı. Cumhruiyet bu kadar değerli, bu kadar önemlidir.

"FETÖ, Türkiye'nin kalbine nişan aldı"

Darbe girişiminin, yeni bir istila denemesi, yeni bir kıyım ve yıkım hamlesi olduğuna dikkati çeken Bahçeli, şunları kaydetti:

"Mondros'ta çerçevesi çizilip Sevr'de dayatılan imha planları, 15 Temmuz'da yeniden gün yüzüne çıkarıldı. 'Su uyur düşman uyumaz' sözü bir kez daha anlam ve karşılığını buldu. Zalimler, hainler, emperyalizmin maşaları, bu defa Türk askeri kılığına girdiler, milletin silahını yine millete çevirdiler, milletin imkanlarını kullanarak yine millete öldürücü darbe vurmak istediler. Alim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya'dan getirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle cinayet örgütüne Türkiye'ye 'vur' emri verdi. İblis'e ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu Voyvoda, ihanetle, Türk ve Türkiye düşmanlığıyla doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ, Türkiye'nin kalbine nişan aldı."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap