9 °C

'JETCO'yu fırsata çevirmeliyiz'

Türkiye ile Hollanda arasında JETCO anlaşması imzalandı. Törende konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, "AB ile serbest ticaret anlaşması sorununa kalıcı bir çözüm bulmak için, JETCO'yu fırsata dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum" dedi

'JETCO'yu fırsata çevirmeliyiz'

ANKARA - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  AB ile ABD arasında müzakereleri sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması'nın (TTYO), Türkiye ve AB arasındaki serbest ticaret anlaşması sorununa kalıcı bir çözüm bulmak ve Gümrük Birliğinin ihtiyacı olan dinamizmi kazandırmak bakımından fırsata dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.  

Zeybekci, Türkiye ile Hollanda arasında imzalanan Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu (JETCO) imza töreninde, Hollanda'nın Türkiye açısından önemli bir ticaret ortağı olduğunu, 2002 yılında 2.5 milyar euro seviyesinde olan ülkeler arasındaki dış ticaret hacminin geçen yıl 5.2 milyar euroya ulaştığını kaydetti.  

Nisan ayı itibarıyla Hollanda'ya ihracatın 870 milyon euro olarak gerçekleştiğini belirten Zeybekci, 2002-2013 yılları arasında Türkiye'ye en fazla doğrudan yatırım yapan ülkenin Hollanda olduğuna dikkati çekti.  

İki ülke arasında bir çok alanda işbirliği olanağının bulunduğunun altını çizen Zeybekci, "Hedefimiz kazan-kazan yöntemi ile Hollanda'nın önemli tedarikçileri arasında yerimizi almaktır" diye konuştu.   

"Hollanda'nın desteğini bekliyoruz"

Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci ve AB ile ABD arasında imzalanacak TTYO Anlaşması'na da değinen Zeybekci,  şöyle devam etti:  

"Özellikle AB ile ABD arasında yürütülen TTYO Anlaşması müzakerelerinin kapsam ve derinliği dikkate alındığında, anlaşmayı, Türkiye ve AB olarak serbest ticaret anlaşması sorunumuza kalıcı bir çözüm bulmak ve Gümrük Birliğimizin ihtiyacı olan dinamizmi kazandırmak bakımından da fırsata dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum."   

Türkiye'nin ancak anlaşmanın bir tarafı olduğu taktirde zararın bir kısmını karşılayabileceğini ifade eden Zeybekci, bu konuda Hollanda'nın desteğini beklediklerini ifade etti.  

Lilianne Ploumen: "Türkiye rekabet eden bir bilgi toplumu olma yolunda ilerliyor" 

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İş Birliği Bakanı Lilianne Ploumen da JETCO anlaşmasının imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

Anlaşmanın ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli bir adım olduğunu kaydeden Ploumen, JETCO'nun kurumlar arasında doğrudan iletişimi sağlayan bir mekanizma olduğuna işaret etti.   

Türkiye'nin ekonomik ve ticari açıdan fırsatlar sunan bir ülke konumunda bulunduğunu belirten Ploumen, "Türkiye, aynı zamanda rekabet eden bir bilgi toplumu olma yolunda ilerliyor" değerlendirmesinde bulundu.  

Konuşmalarından ardından taraflar anlaşmayı imzaladı. Zeybekci, daha sonra konuk Bakan Ploumen'e Osmanlı motifleri ile bezenmiş el yapımı tabak hediye etti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.