'Kadına uzanan elleri kıracağız'

Başbakan Davutoğlu, "Kadına uzanan elleri kıracağız. İnsanoğlunun gördüğü en namert kişi, kadına el uzatan kişidir" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Turgut Özal Spor Salonu'nda, AK Parti Antalya İl Kadın Kollarının 4. Olağan Kongresine katıldı.

AK Parti'nin kadın kollarını "AK Parti'nin ak kadınlarına, ak bacılarına selam olsun" diyerek selamlayan Davutoğlu, Toros Dağlarını kastederek, "Bu dağlar sadece yiğitler yetiştirir. Hem kadın hem erkek yiğitler yetiştirir.  Baş eğmeyen, yürüdüğü zaman bastığı toprağı titreten yiğitler yetiştirir" dedi.

Davutoğlu, Toroslar'ın suyunu içen bir kimsenin hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğini, hiçbir engeli tanımayacağını, yolunda ve istikametinde yürüyeceğini söyledi.

Yaklaşık bir ay önce yapılan AK Parti İl Kongresine, Paris'te düzenlenen teröre lanet yürüyüşüne katılması sebebiyle gelemediğini anımsatan Davutoğlu, "Orada teröre karşı yürürken, aynı zamanda İslam ile terör arasında irtibat kurmaya çalışanlara da en güçlü mesajı verdik. Şimdi, o kongrede seçilen kardeşimize Rıza Sümer'e başarılar diliyorum. Mustafa Köse kardeşimizden sonra aldığı bayrağı daha ileriye götüreceğine inancımız sonsuzdur. Kadın kolları başkanımız Esra hanıma da teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Davutoğlu, kadın kolları kongresini büyük bir coşku ve heyecanla yapmak isterken Özgecan Aslan'ın Mersin'de hunharca bir şekilde katledilmesiyle yüreklerinin dağlandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Özgecan kardeşimize bir kez daha rahmet diliyorum. Bu hunharca saldırı yapanları lanetliyorum ve adaletin en sert bir şekilde müdahalede bulacağına inanıyorum. Annesi muhterem Songül hanım ile telefonla görüştüm, taziyelerimi paylaştım. Bu tür şiddetin bir daha olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız, yapmaya devam edeceğiz. Bugün Antalya'dan bir kez daha hunharca katliamı lanetliyoruz ve Özgecan kardeşimizin adının yaşaması için Antalya'dan bir haberimizi ailesine iletiyorum. Bugün Antalya'da gençlik merkezi açıyoruz, bu merkezin adını Özgecan Aslan koyacağız."

Salondakilerin "Kadına uzanan eller kırılsın" sloganları üzerine Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Ne güzel söylüyorsunuz. Özellikle erkeklerin bu sloganı yaymasını istiyorum. Kadına uzanan eller kırılsın, kim uzatırsa uzatsın kadına uzanan eller kırılsın. Bu elleri kıracağız, bu elleri kıracağız. İnsanoğlunun gördüğü en namert kişi kadına el uzatan kişidir. Biz Toroslar'ın zirvesinde analarımızdan bu kültürü alarak büyüdük. Rahmetli anam derdi ki, 'erkeğin kötüsü kadına el uzatır, kadının kötüsü de çocuğa'. Biz kadınlarımızı da çocuklarımız da koruyacağız, bu kültürü yaygınlaştıracağız inşallah."

Dışişleri Bakanı olarak çok sayıda çalışma yaptığını ama bu çalışmalar arasında kendisini en çok gurur verenin 2012'de Türkiye adına Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığı üstlendiği sırada Kadına ve Aile İçi Şiddete Karşı Mücadele Sözleşmesi'nin hazırlanması olduğunu belirten Davutoğlu, "İstanbul Sözleşmesi" dedikleri bu sözleşmeye Türkiye Cumhuriyeti adına kendisinin imza attığını vurguladı.

Davutoğlu, 6284 Sayılı Kanunla Türkiye'de kadına ve çocuğa karşı şiddeti konusunda en kararlı tutumu sergilediklerini anımsatarak, AK Parti iktidarları olarak yaptıkları yasal değişikliklerle kadınlara pozitif ayrımcılığı getirdiklerini söyledi.

Türkiye'de 2002 yılında sadece 11 kadın koruma merkezi varken, bu sayının 131'e yükseltildiğini bildiren Davutoğlu, "283 kadınımız koruma altındaydı, şuanda 3 bin 382 kadınımız. Elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. 1991-2002 arasında kadın koruma merkezlerinden istifade edenlerin sayısı toplam 5 bin 482'ydi. Şimdi ise 2002-2015 yılları arasında 72 bin 435 kadınımıza koruma sağladık" diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir