'Kandil'i dolduruşa getirmeye çalışanlar var'

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Çözüm Süreci'nin parçası olmak istedikleri için Kandil'i dolduruşa getirmeye çalışanlar var" dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, partisinin, Cemil Meriç Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısı'ndaki konuşmasında, Ankara'da her seçimde çıtayı biraz daha yukarı çektiklerini belirterek, genel seçimde yüzde 50'yi aşmak gerektiğini söyledi.

Bu bağlamda tüm teşkilat mensuplarının yaptıkları çalışmalarının çok önem taşıdığını vurgulayan Akdoğan, "AK Parti'nin bu seçimden çok güçlü bir şekilde çıkması gerekiyor. Bizim hedefimiz birinci parti, tekrar hükümet olmak değil. Elbette bunları yapmamız gerekiyor ama çok güçlü çıkmamız gerekiyor. Çünkü biz güçlü bir şekilde çıkarsak güven ve istikrar devam edebilir, Çözüm Süreci başarıya ulaşabilir, yeni anayasa yapılabilir" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin şansının AK Parti olduğunu vurgulayan Akdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"O zaman sorumluluk bizlerin omuzunda. İşte bu yüzden 'Çözüm Süreci' dedik. Türkiye daha da güçlensin diye, birlik bütünlük pekişsin, kardeşler hukuku gelişsin diye Çözüm Süreci dedik. Çözüm Süreci'nin sahibi AK Parti'dir, Tayyip Erdoğan başlatmıştır bu süreci, bu sürecin mimarıdır ve onu, söylediklerini dikkate almadan, ona ileri, geri konuşarak bu süreç devam etmez. Sürecin mimarıdır Tayyip Erdoğan, sessiz devrimleri gerçekleştiren kişidir Tayyip Erdoğan."

Akdoğan, anketlere göre Çözüm Süreci'ne yüzde 70'lere yakın toplumsal destek olduğunu bildirerek, bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ve AK Parti'ye duyulan güven neticesinde oluştuğunu kaydetti.

Çözüm Süreci'nin devlet projesi olduğunu belirten Akdoğan, bunun sadece AK Parti'nin değil milletin de politikası olduğunu söyledi.

"PKK'nın bir an önce silah bırakması çok büyük önem taşıyor"

Akdoğan, "Bu yüzden bu süreci el birliğiyle devam ettirmek zorundayız" diyerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şunu kabul etmeyiz: Bir yanda silah olsun bir yanda siyaset olsun. Bu bir kandırmacadır. Demokrasinin olduğu yerde silaha yer yoktur, siyasetin kabul edildiği yerde silaha yer yoktur. Bu yüzden PKK'nın, terör örgütünün bir an önce silah bırakması, silahları gömmesi çok büyük önem taşıyor. Birileri bundan rahatsız. Dışarıdan bu süreci karıştırmak isteyen çevreler, odaklar, ülkeler şu şekilde müdahalede bulunuyor. Birinci dış etki sabote etme çabası yani Çözüm Süreci'ni nasıl sabote edebiliriz diye birtakım arayışlara girenler var. 'PKK, Türkiye'nin başına bela olmaktan çıkarsa benim başıma bela olur' diye düşünen bazı ülkeler var.

İkincisi, 'denklemden PKK çıkarsa biz kimi kullanacağız, Suriye'de Irak'ta biz bu enstrümanı kullanıyoruz', bu denklemden çıkmasın isteyenler var. Üçüncüsü de Türkiye, kendi iç sorununu çözmeye çalışıyor, bu milli bir proje. Kendi imkanlarıyla çözmeye çalışıyor, 'Biz dışarıda kaldık, biz de bunun parçası olmalıyız, üçüncü göz, taraf olmalıyız' diye sürecin parçası olmak istedikleri için Kandil'i dolduruşa getirmeye çalışanlar var." 

Etiketler