11 °C

'Mayın' görüşmesinde tansiyon yine yükseldi

AKP'nin grup önerisi muhalefetin tepkisini yol açtı; CHP vekiller uzun süre kürsünün önünden ayrılmadı

'Mayın' görüşmesinde tansiyon yine yükseldi

 

 

ANKARA – Meclis Genel Kurulu'nda, AKP'nin grup önerisinin oylanması konusunda birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar'ın ısrarlı davranması gerginliğe ve tartışmaya yol açtı.

Muhalefet partileri mayın tasarısıyla ilgili AKP'nin grup önerisinin oylanamayacağını belirtirken Gülpınar'ın, AKP'nin mayın tasarısıyla ilgili grup önerisinin içtüzüğe uygun olduğunu söylemesi tepkilere neden oldu. Muhalefet milletvekilleri Meclis Başkanlığı kürsüsüne yürüyerek Gülpınar'a tepki gösterdi. Gülpınar'la milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

Muhalefet partileri mayın tasarısına yönelik direnişini, bugün de genel kurul gündemine grup önerileri getirerek devam ettirdi. DTP, MHP ve CHP'nin grup önerilerinin ardından AKP'nin mayın tasarısının görüşülmesine yönelik grup önerisi tartışmalara yol açtı. MHP Grup başkanvekili Oktay Vural, AKP'nin grup önerisinin Danışma Kurulu'nda ele alınmadığını savunarak genel kurulda görüşülemeyeceğini söyledi. Vural'ın bu itirazına CHP de destek verdi.

AKP'nin grup önerisi, muhalefetin tepkisini çekti

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, danışma kurulunun toplanması için hazırladıkları teklifi TBMM Başkanlığına sunduklarını, yalnızca bunun parti gruplarına iletilmemiş olabileceğini belirterek, iç tüzüğe aykırı hareket etmediklerini söyledi. Bozdağ, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın gruplara gönderdiği yazıda, tekriri müzakere ile ilgili davetin de bulunduğunu, taleplerin iç tüzüğe uygun olduğunu ifade etti.

Muhalefet milletvekilleri sıralara vurarak Bozdağ'ın konuşmasını kesmek istedi. Birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar ise AKP'nin grup önerisinin içtüzüğe göre görüşülebileceğini kaydetti. Gülpınar'ın tutumu üzerinde yapılan usul tartışmasının ardından Gülpınar AKP'nin grup önerisinin görüşmelerine geçileceğini bildirdi. Gülpınar'ın bu tavrı CHP ve MHP milletvekillerinin sert tepkisine yol açtı.

Kürsüye yürüdüler

CHP ve MHP'li milletvekilleri Meclis Başkanlığı kürsüsüne yürüdü. Gülpınar da, bazı CHP milletvekillerinin laf atması üzerine yerinden kalkarak CHP'li vekillerin üzerine yürüdü. Yaşanan tartışmanın kavgaya dönüşmesi, araya giren Devlet Bakanı Faruk Çelik ve AKP milletvekilleri tarafından önlendi. Bakan Çelik'in sakinleştirmeye çalıştığı Gülpınar salondan çıkartıldı. CHP milletvekilleri ise uzun süre kürsünün önünden ayrılmadı.

Genel Kurul Salonu'ndan çıkartılan Gülpınar yaklaşık 1 saat boyunca geri dönmezken, Meclis Başkanı Köksal Toptan, krizin büyümemesi için devreye girerek grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı. Yapılan toplantının ardından Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, birleşimi yönetirken, AKP'nin de mayın tasarısının görüşülmesine ilişkin grup önerisini geri çektiği kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.