23 °C

'Milli irade Hayat'da tecelli etti'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin,"Milli irade Hatay'da tecelli etmiştir. Milli iradeyi devlet baskısıyla değiştirmek için ciddi çaba sarf edilmiştir. Burada da başarılı olamamıştır" dedi

'Milli irade Hayat'da tecelli etti'

HATAY - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Milli irade Hatay'da tecelli etmiştir. Milli iradeyi devlet baskısıyla değiştirmek için ciddi çaba sarf edilmiştir. Burada da başarılı olamamıştır" dedi. Tekin, partisinin il teşkilatında düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin, demokrasilerin vazgeçilmez temel unsuru olduğunu söyledi. 

Sonuçlara itirazlar edilebileceğini, bir oyun dahi önem taşıdığını ifade eden Tekin, her yurttaşın kullandığı oyun kendi namusu olduğunu, devletin de yurttaşların namusunu koruma gibi bir görevi bulunduğunu herkes tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi. 

Bu seçimde Hatay'ın, CHP'nin en temel projesi olduğunu belirten Tekin, şunlara değindi: 

"Geçmiş dönemlere baktığınızda barışın sembolü olmuş bir ilde, barış sürecinin bozulması için burada çeşitli oyunların oynanabilmesi için her türlü rezalet oynandı. Bunu, bütün kamuoyunun bilmesi gerekiyor. Buna rağmen sağduyulu Hataylılar, bugün gereğini yaptı ve CHP'den belediye başkan adayımız 4 bin 660 oy, hatta arkadaşlarımızın bir kısmının itirazlarına rağmen sayılmış olsa 10-12 bin civarında fark çıkabileceğini ifade ediyorlar. Biz, yurttaşlarımızın ve Hataylıların bu davranışından dolayı kendilerini kutluyoruz. Milli irade Hatay'da tecelli etmiştir. Milli iradeyi devlet baskısıyla değiştirmek için ciddi çaba sarf edilmiştir. Burada da başarılı olamamıştır." 

Tekin, önümüzdeki saatlerde Hatay'a benzer Ankara'daki uygulamalarla ilgili de sonuç beklediklerini, Yüksek Seçim Kurulu'nun bu konuda çok duyarlı hareket etmek zorunda olduğunu söyledi. 

"Oyların çöp sepetinde olduğu bir ülkede yaşadıklarını" iddia eden Tekin, oylara el atılmaması gerektiğini, bunların "namus" olduğunu belirtti. 

Tekin, Hatay'da mazbatayı da en kısa zamanda alacaklarını söyledi. 

Hatay'ın önemi 

Hatay'da belediye başkanlığını kazandıkları için mutlu olduklarını ifade eden Tekin, "Sayın genel başkanımız, basın toplantısında, 'En çok neye sevindiniz?' sorusuna, 'Hatay'a sevindim' demişti. Hatay, bizim için önemliydi. Çok kritik bir il. Özellikle yanı başımızda iktidarın kirli oyunlarının oynandığı bir yerdir. Suriye ile savaş operasyonlarının nasıl olduğunu kamuoyu duymuş oldu. Bu vesileyle Hatay çok önemli. Hataylılar da bu duyarlılık içerisinde CHP'li belediye başkanını tercih etmiştir" diye konuştu. 

Seçime itiraz 

Seçim sonuçlara itirazlara da değinen Tekin, her itirazın, seçilenin de kaybedeninin de huzur içerisinde kaygılarını gidermesi açısından mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. 

Tekin, Adana'da CHP'li ve AK Parti'li adayların ortak basın toplantısında tüm sonuçlara itiraz etmesiyle ilgili soru üzerine şunları söyledi: 

"Adana'yı bilmiyorum, Türkiye'nin dört bir yanında itirazlar var. Maalesef bu sadece Adana'ya, Hatay'a mahsus değil. Örneğin, İstanbul'da 1999 yılında da sayın belediye başkanı adayımız İhsan hoca, belediye başkanıydı. Maalesef 100 oyla seçilmiş olduğu halde sandıkta elinden aldılar. Şimdi aynı manzarayla sevgili başkanımız karşı karşıya. Üsküdar'da itirazlar kabul edildi. Önümüzdeki saatlerde Üsküdar'da hayırlı sonuçlar bekliyoruz." 

"Belde başkanının oy kullandığı sandıkta sıfır çıkmışız"

Tekin, "Seçimlerde daha çok CHP'li tarafların, ölülerin dahi oy kullandığına dair iddiaları bulunduğu, yapılan itirazlar sonucunda bunun ortaya çıktığı ve belgelendiği" yönündeki iddiaların doğruluk payının bulunup, bulunmadığı konusundaki soruyu ise şöyle yanıtladı: 

"Çok sayıda, özellikle Ankara merkezde açmış olduğumuz Türkiye'nin dört bir yanında belgelerin, bilgilerin akışlarına baktığımızda doğrusu hepimizi şaşırtan belgeler, bilgiler geldi. Biraz önce bir arkadaşımız, belde başkanımızla görüştü. Belde başkanımızın oy kullanmış olduğu sandıkta sıfır çıkmışız. Yani, düşünebiliyor musunuz? Hiç bir yurttaşımızın vermediğini düşünseniz, belde başkanımız ve onun aile oyları başka bir siyasi partiye yazılmış. Ankara'da da benzer olaylar var. 

Maalesef Türkiye, bu seçim sınavından halen geçebilmiş değildir. Bu da demokrasi ayıbıdır. Bütün dünya basınına bakın, maskaralık haline dönmüşüz. Almanya'da seçimleri izledim. Almanya'daki seçimlerin sonucunda örneğin, Alman devlet televizyonu ve Alman ajansı, partiye gittiğimizde herkesin genel merkezinde devletin televizyonu açıktı çünkü devletin televizyonu, aynı zamanda devletin vicdanıdır. Oradaki yurttaşlarımızın güvencesidir. İzlemiş olduğumuz seçimlerde Almanya'da baraj yüzde 5'tir. Yüzde 4,93 alan, binde 7 ile kaybeden bir siyasi parti itiraz bile etmedi. Çünkü herkesin güvenebildiği bir sistem, hukuk, devlet anlayışı var. İnşallah CHP iktidarıyla bu anlayış Türkiye'ye yerleşecektir ve 56 milyon yurttaşımız gönül rahatlığıyla götürüp oyunu verecektir." 

"Kedi trafoya girmiş...Bu ne rezilliktir ya"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, elektrik kesintileriyle ilgili açıklamasını eleştiren Tekin, "Sözde o kabinede daha mülayim davranan, insanların 'evet, bu daha inançlı çocuktur' dediği bir bakanın demeci var. Kedi şeye girmiş, trafoya. Ya kedi başka bir yerinize girsin. Allah aşkına ayıptır ya, bu ne rezilliktir ya. Yani en kritik seçim döneminde bütün dünya gözünü Türkiye'ye dikmiş, seçime bakıyor, pazar günü enerji bakanı sanki Türkiye çaresiz. Niye jeneratör koymuyorsunuz oralara?" diye konuştu. 

Anadolu Ajansı'nın, seçimlerde taraf tuttuğunu belirten Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Maalesef özellikle son dönemlerde, yani 2002'den sonra seçimler tartışılır hale geldi. Çürümüş bir iktidarın çürümüş bir devlet anlayışıyla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek istiyorum. 76 milyon yurttaşımızın verdiği vergilerle yayın hayatını sürdüren Anadolu Ajansı (AA), bütün kirli haberlere rağmen en son gece saat 11.00'de meşhur balkon konuşmasından önce genel müdürün AKP Genel Merkezi'nde 3. katta, Türkiye'deki sonuçları AKP Genel Merkezi'nde AKP'lilere bilgi vererek sonuçlandırmıştır. Eğer kamu adına görev yapıyorsa o genel müdür, bütün siyasi partililere bilgi veriyorsa hiç itiraz yok ama sadece iktidar partisine gidip, özellikle Hatay'ın, Ankara'nın ve benzer yerlerle ilgili iktidarı uyarıp, iktidarın da bu kritik yerlerde devletin organlarını her türlü baskıyı kurduğunu çok iyi biliyoruz." 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap