18 °C

'Muhalefete hesabı, milliyetçiliği ve barışı öğreteceğiz'

7 Haziran milletvekili seçimleri öncesi ilk mitingini Erzurum’da gerçekleştiren Davutoğlu; "Kılıçdaroğlu'na hesabı, Bahçeli'ye milliyetçiliği, HDP'ye, Demirtaş'a da demokrasi ve barış ne demek onu öğreteceğiz" dedi

'Muhalefete hesabı, milliyetçiliği ve barışı öğreteceğiz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin Erzurum mitinginde halka hitap etti. Davutoğlu, Erzurum'da gerçekleştirdiği ilk mitinginde muhalefete "İnşallah Kılıçdaroğlu'na hesabı öğreteceğiz. Bahçeli'ye milliyetçilik ne demek onu öğreteceğiz. HDP'ye, Demirtaş'a da demokrasi ve barış ne demek onu öğreteceğiz" diyerek yüklendi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte miting alanındaki Erzurumluları selamlayarak, karanfil attı. Başbakan Davutoğlu, “Bismillah demeye geldik. İlk adımı nerden atalım dedik. Nerden atılır diye sorulduğunda Erzurum ile bismillah dedik. Nisanda kar olur, soğuk olur dediler. Erzurumlu soğuğa meydan okur dedik, bizi yanıltmadı. Erzurum Mevlaya emanet, vatan Erzurum’a emanet. Bugünden itibaren 7 Haziran’a kadar 70’i aşkın vilayetimizde mitingler yapacağız. Bütün partilere ve vatandaşlarımıza sesleniyorum. Kampanyanın barış içerisinde geçmesini, kazasız belasız geçmesini diliyorum.

1915 olayları için 'Tarihimizle yüzleşiriz' dedi

Konuşmasında 1915 olaylarına da değinen Başbakan Davutoğlu, “Tarihimizle, ecdadımızla gurur duyduk. Tarihimizle yüzleşiriz, konuşuruz. Arşivlerimizi açarız. Ama bizimle konuşmak isteyen göz hizasından konuşacak. Tepeden kibirle bize bakanı, kibir sadakadır. Kibre onurla cevap veririz. Çanakkale’de olduğu gibi baş veririz baş eğmeyiz” diye konuştu.

"Kılıçdaroğlu ve zihniyeti anlamaz"

“2002’de AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye’de görünen hükümetler vardı ama IMF yönetiyordu” diyen Başbakan Davutoğlu, “Başbakanın açıklamalarından çok IMF’nin açıklamaları öne çıkıyordu. Hani 80-100 kişilik sınıflar? Türkiye’ye IMF memuru geliyor mu? Türkiye IMF’e icra direktörü gönderiyor. Kılıçdaroğlu ve zihniyeti anlamaz. Erzurum’a gelmiş geçen sene. Gelip sizinle oturmadık demiş. Erzurumlu kime oy vereceğini bilir. 2002’de 70 sente muhtaç bir Türkiye vardı. Dünyada mazlumlara en fazla sahip çıkan bir Türkiye var. Bu topraklar bereketlendi. Dua edilen insanlar var. Demokrasiyi yeniden inşa ettik” dedi.

Yeni bir hamle döneminin eşiğinde olduklarını ifade eden Davutoğlu, “Yeni Türkiye sözleşmesi. Bu sözleşmenin ruhu Erzurum Kongresi’nin açıklamasıdır. 100 sene önce Çanakkale’de, Balkanlar’da, Sarıkamış’ta, Yemen’de omuz omuza savaşanların torunları olarak bu memleketin sahipleriyiz. Kimse bizi bölemez” şeklinde konuştu.

"Özgürlükçü bir anayasa hazırlayacağız"

Her il için ayrı bir seçim beyannamesi hazırladıklarını da söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Sivil anayasa, özgürlükçü bir anayasa dedik. Darbe anayasası dedik. Yeni anayasaya söyle Erzurum var mısın? 27 Mayıs, 12 Mart, 28 Şubat darbecilerine karşı yeter söz milletindir demeye var mısın? Özgürlükçü bir anayasa hazırlayacağız. Milli bir anayasa ile halkımızın karşısına çıkacağız” dedi.

Milli tankın üretileceğini, milli muharebe uçağının 2013’e kadar uçurulacağını belirten Davutoğlu, “Türkiye’de her şey milli olacak. Kılıçdaroğlu buraya gelmeye cesaret edemez. Onlar konuşur, AK Parti yapar” diye konuştu.

Bugün DAP programının açıklandığını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yepyeni bir hamle başlatıyoruz"

“Yepyeni bir hamle başlatıyoruz. Erzurum bölgenin merkezi. Kılıçdaroğlu’na da, Bahçeli’ye de şunu söyleyin artık, bu millet ayağa kalktı. Dağlarda teröristlik yapanlar Erzurum’u gözüne kestirmiş. Ağrı’daki olayları istismar ediyorlar. Türkü’yle Kürdü’yle Erzurum bu baskılara boyun eğmez. Allah’ın izniyle Aziziye Tabyası gibi demokrasiyi savunacak. Van’da AK Parti konvoyuna saldırdılar. Eğer dedikleri gibi demokrasiye inanıyorlarsa önce baskıyla, şiddetle, terörle demokrasinin yan yana olmayacağını bilmeliler. Bilmezlerse öğreteceğiz. Bu millet öğretir. Türkiye Cumhuriyeti’nin her metrekaresinde al bayrağımızı dalgalandıracağız.” 

Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardından AK Parti milletvekili adayları ve İl Başkanı Fatih Yeşilyurt ile birlikte partilileri selamladı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap