8 °C

'Musul'daki varlığımız devam edecek'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 'Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek' dedi.

'Musul'daki varlığımız devam edecek'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Irak'ın toprak bütünlüğünü savunduklarını ve IŞİD'e karşı mücadele verdiklerini belirterek, 'Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek.' dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-Rusya ilişkileri ilgi ilgili olarak, "Biz gerilimi yükseltmek istemiyoruz. Diplomatik dilin devreye sokulması büyük önem arz ediyor. Türkiye hava sahası ihlal edilmiş bir ülke olarak net bir duruşa sahip. Rusya'nın DAEŞ hedeflerini vurmasıyla bir sorunu yoktur. Tam aksine Türkiye'de DAEŞ'e karşı mücadele vermektedir. Rusya tarafından DAEŞ hedefe alınarak siviller vurulmaktadır. Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır. Türkiye elinden gelen güvenlik tedbirlerini almaktadır. DAEŞ'e katılan yabancı savaşçıların çoğu Avrupa'dan gelmektedir. DAEŞ'le bağlantılı bin 200 kişi gözaltına alındı. Kaynak ülkeler yabancı savaşçı sorununa karşı içeride önlem almalı" dedi. 

Suriye'nin geleceğinde Esed'in yerinin olmadığını ifade eden İbrahim Kalın, "Küresel gündem haline gelen mülteci meselesi Suriye'deki sorunun çözüme kavuşturulmadan bitmesi mümkün değil. Suriyeli muhalifler birlik, beraberlik içinde hareket etmeli. Suriye krizi sona erdirilmeden terör ve mülteci sorunu çözülemez" diye konuştu.

'ABD bunu açıkladı'

İbrahim Kalın, "Türkiye'nin DAEŞ petrolünü aldığı aldığı iftiraları yalanlandı. Bu iddiaların gerçeklikle ilgisi yoktur. ABD'de bunu açıkladı. Türkiye propaganda savaşına karşı da mücadele ediyor. Kimlerin DAEŞ petrolünü aldığını iyi görüyoruz. DAEŞ'ten kimin nasıl petrol aldığını biliyoruz. Belgeleriyle elimizde var. " diye konuştu.

Diyarbakır Sur'da Kurşunlu Camisi'nin yanmasına değinen İbrahim Kalın, "PKK'lı teröristler artık saldırılarını cami yakmaya kadar vardırdı. Dünyanın tepkisi nerede? Dünya kamuoyundan PKK'ya karşı da beklentilerimiz var. Operasyonlar sürüyor" dedi. 

'Irak'ın egemenliğini savunuyoruz'

İbrahim Kalın Musul'a yapılan asker takviyesi ile ilgili olarak " Türkiye, TSK 2014'ten beri DAEŞ'le mücadele eğitimi veriyor. Irak'ın toprak bütünlüğü ile ilgili hassasiyetimiz son derece nettir. Irak'ın egemenliğini savunuyoruz. Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek. Biz sorun varsa Iraklı yetkililerle görüşüp bu sorunları çözebiliriz" diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.