15 °C

'Oraya 2 başkan gitti, bize 20'si geldi'

23. MÜSİAD Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Biz isterdik ki sayın Putin, Holland Ermenistan’a gitmesin Çanakkale Ermenistan’a yönelik bir cevap vermedik ki. Oraya iki başkan gitti, bize 20 devlet başkanı geldi" dedi

'Oraya 2 başkan gitti, bize 20'si geldi'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23'üncü MÜSİAD Olağan Genel Kurulu toplantısında konuştu.

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine Ermenilere yönelik soykırım iddiaları üzerinden Avrupa'ya seslendi. Arşivleri açmaya hazır olduklarını söyleyen Erdoğan, "Biz isterdik ki sayın Putin, Holland Ermenistan’a gitmesin Çanakkale Ermenistan’a yönelik bir cevap vermedik ki, adım atmadık. Oraya iki başkan gitti, hamdolsun bize 20 tane devlet başkanı geldi. Eyy Avrupa Birliği bize akıl verme, kendine sakla. Arşivlerinizi açın diyorsunuz. Biz 15 yıldır hazır olduğumuzu söylüyoruz." dedi.

Konuşmasında siyasi partilerin açıkladığı seçim vaatlerini de değerlendiren Erdoğan, “Gördüğüm manzara iç açıcı değil” dedi. Erdoğan, partilerin açıkladığı asgari ücret vaatlerini de eleştirerek “Bunlar bol keseden atıyor” ifadesini kullandı.Ekonomi ile ilgili vaatlerin üretmeden dağıtmaya yönelik olduğunu söyleyen Erdoğan,bu yaklaşımların doğru olmadığını kaydetti.

"Biz bu şifrenin ne anlama geldiğini biliyoruz"

İmam Hatip Liselerine yönelik yanlış uygulamaların olduğunu aktaran Erdoğan, meslek liselerinin Batı ülkelerine kıyasla geride kaldığını aktardı. Erdoğan, bazı siyasi partilerin seçim beyannameleri arasında yer alan 8 yıllık kesintisiz eğitim planına ilişkin ise “Biz bu şifrenin ne anlama geldiğini biliyoruz” diyerek İmam Hatip Liseleri’nin kapatılmak istendiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması

Erdoğan, seçim beyannamelerinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılacağı tartışmalarına ilişkin yaptığı konuşmada “Milli Birliğimize ve beraberliğimize çok büyük zarar veriyorlar. Değerlerimiz yaşamak ve yaşatmak en büyük görevimizdir. Bir tarafdan din istismarı yapacaksın öbür taraftan Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracaksın…” dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında “Kendi dünya görüşüne saygı gösterilmesini isteyen herkes bu milletin değerlerine hürmetle yaklaşmalı” dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi: 

Tarihlerindeki lekeleri bir bir temizlemeye davet ediyorum. Bu konuda en son söz söyleyecek ülkelerden biri Almanya, Rusya, Fransa... Almanya'nın yol açtığı iki dünya savaşında yaşananlar ortada Cumhurbaşkanının böyle bir tavır sergilemesi anlaşılır şey değil Rusya’nın 1917’den beri kendi topraklarından hayatını kaybeden milyonlarca insanlar var Fransa'da aynı, kötü sicili tüm dünyanın malumu… Hepsi belgeli. Bizi eleştirenler önce kendi geçmişlerindeki kanlı izlerin hesabını vermek zorundadır.

"Oraya iki başkan gitti, bize 20 tane geldi"

Biz isterdik ki sayın Putin, Holland Ermenistan’a gitmesin Çanakkale Ermenistan’a yönelik bir cevap vermedik ki, adım atmadık. Oraya iki başkan gitti, hamdolsun bize 20 tane devlet başkanı geldi. Eyy Avrupa Birliği bize akıl verme, kendine sakla!’ Arşivlerinizi açın diyorsunuz! Biz 15 yıldır hazır olduğumuzu söylüyoruz. Bunların dilleri var konuşamıyor, kulakları var duymuyorlar. Arşivlerimizi açmaya hazırız.

"Arşivlerimizi açmaya hazırız"

Biz arşivlerimizi açmaya hazırız. Biz yüzleşmekse biz yüzleşmeye hazırız, biz rahatız. Üçüncü ülkelerin arşivleri varsa onlar da arşivlerini açsınlar. Bundan sonraki süreç çok farklı olacak söyleyeyim. Biz hiçbir zaman savunmada olmayacağız. Biz bilgini, araştırmanın net olarak delillerle ortaya konulduğu bir ülke olacağız.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap