'Paralel yapı' soruşturmasında 18 kişi serbest

Mersin'deki "paralel yapı" operasyonunda mahkemeye sevk edilen 18 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MERSİN - Yasa dışı dinlemelerle ilgili Mersin Emniyet Müdürlüğü'ndeki "paralel yapı" iddialarına yönelik soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen 18 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilen şüpheliler burada da ifade verdi. 

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar 

Daha sonra, Mersin eski istihbarat şube müdürleri Ali Çengelci ve Ali İhsan Kaya'nın da aralarında bulunduğu 18 emniyet mensubu, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Çengelci, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, birilerinin kendilerine zulüm yapmaya çalıştığını belirterek, başlarının dik olduğunu ve hiçbir zaman yanlış yapmadıklarını savundu. 

Haklarında tutuklama kararı çıksa da başlarının dik olacağını ifade eden Çengelci, "Hiçbir çekincemiz ve korkumuz yok. Hem ben hem de arkadaşlarımın, yaptığımız hiçbir işte sorunumuz, sıkıntımız, yanlışımız olmadı. Bu bir algı çalışmasıydı, bu kadarı yapıldı. Birileri zulüm yaptı bizim de burada bulunmamız gerekiyormuş, kader dedik" diye konuştu. 

Çengelci, suçlamalarla ilgili hiç bir delilin olmadığını ileri sürdü. 

Açıklamaların ardından adliyeden çıkan emniyet mensupları, adliye önünde bekleyen yakınlarına sarıldı.   

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yasa dışı dinlemelere karşı yürütülen soruşturma kapsamında 27 kişi hakkında yakalama kararı verilmişti. Gözaltına alınanlardan 9'u emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılmış, 18 şüpheli adliyeye sevk edilmişti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir