11 °C

'Şah' değil 'Mat' operasyonu oldu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Süleyman Şah'a yapılan operasyonla ilgili, "şah değil mat olduk" ifadelerini kullandı.

'Şah' değil 'Mat' operasyonu oldu

Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi'nin yapılan bir operasyonla boşaltılmasına muhalefetten ilk tepki geldi. 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Şah Fırat operasyonunu değerlendirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki askerlerin Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili açıklama yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tekin, "Şah değil, 'Mat' operasyonu olmuştur. 90 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki ifadelerini hatırlatan Tekin, "Kobani meselesinde gerçekten bir terör örgütüyle vatandaşların karşı karşıya kaldığı ortamda çıktı dedi ki eski Başbakan 'PKK nasıl terör örgütüyse PYD de terör örgütüdür'. Dün sizin terör örgütü dediğiniz PYD'nin kontrolünde bu operasyonu yaptınız. Böyle bir Türkiye olabilir mi? Onu söylemeyeceksiniz ya da bunu yapmayacaksınız. Ne yazık ki gelmiş olduğumuz durum çok vahim. Kabul edilebilecek bir durum değildir. 20-25 gündür bütün uyarılarımıza rağmen Süleyman Şah Türbesinde nöbet değişimi, asker değişimi olmuyor. Hatta asker değişiminin ötesinde hiçbir lojistik destek olmuyor, oradaki çocuklarımızın akıbetini bile bilmiyoruz, dediğimizde kesinlikle böyle bir şey yoktur diyen iktidarın bugün Türkiye'yi getirdiği durum çok vahim bir durum olduğunu paylaşmak istedim" şeklinde konuştu.

Tekin, "Biz iktidar gibi yasa dışı olarak hiçbir televizyona, gazeteye el koymayız. Ne kadar gazeteye el konulmuş, kaç kişi tutuklanmış bütün raporları burada" ifadelerini kullandı.

"Gidin kendi topraklarınza el koyun"

Süleyman Şah Türbesi'ne gitme konusunda 2 gün önce çağrı yaptığını söyleyen Tekin, "Gürsel Tekin'e 8 Haziran'da el koyacaklarmış. Bana el koysanız ne olur. Eğer yüreğiniz yetiyorsa gidin kendi topraklarınıza el koyun. Önünüze de biz vereceğiz. Hadi hodri meydan. 2 gün önce çağrı yaptım. Gelin Süleyman Şah Türbesi'ne hep beraber gidelim dedim. Sorun yok dediler. Ne yazık ki çok üzücü bir olay ile Türkiye karşı karşıya" açıklamasında bulundu.

"Savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz"

Tekin, "Şah değil, 'Mat' operasyonu olmuştur. Şah Türbesi operasyonu Türkiye için kabul edilebilecek bir durum değildir. İlk kez 90 yıllık cumhuriyet tarihinde kendi topraklarımızı savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz. Biz küresel bir dünyanın parçasıyız. Ortadoğu'yu dizayn edeceğiz. Yapmayın, etmeyin. CHP bu konuda çok çaba sarf etti. Özellikle Ortadoğu coğrafyasındaki belli ülkelerde heyetlerimizle görüşmelere gittik. Bu görüşmelerin sonucunda hazırlamış olduğumuz bu raporların tamamını geçmişin Dışişleri Bakanı, bugünün Başbakanına gönderildi. Aman ha önleminizi alın. Maalesef bu önlemlerin hiçbir tanesi alınamadı. Yine 53 vatandaşımızın dışında Türkiye Cumhuriyeti'nin uçağı düşürüldü. 2 tane pilotu şehit oldu. CHP olarak soruyoruz. Bir sorumluluk içinde soruyoruz. Çok net bir şekilde 6 aydır, üç tane soru sormuşum. İlkokul çocuklarına sorduğunuzda rahatlıkla cevap alabileceğiniz sorulara hala cevap alabilmiş değiliz. Bu uçağı kim düşürdü? Bu uçak niçin hava sahası ihlal etti? Ne yazık ki bu coğrafyanın en güçlü ülkesi bu iktidar tarafından biçare hale gelmiştir. Bunu kabul etmek mümkün değildir" diye konuştu. 

"Ne yazık ki gelmiş olduğumuz durum çok vahim"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki ifadelerini hatırlattığı konuşmasında Tekin, şunları kaydetti: 

"Kobani meselesinde biliyorsunuz siyasetçiler özellikle dış politika konusunda söyleyecekleri çok önemlidir. Her cümlenin size yol, su, elektrik olarak dönebileceğini bilmeniz lazım. Atarsınız. İç politikada yapabilirsiniz bunu. Ama dış politikada bunu yaparsanız bunun bedelini çok ağır ödersiniz. Kobani meselesinde gerçekten bir terör örgütüyle vatandaşların karşı karşıya kaldığı ortamda çıktı dedi ki eski Başbakan 'PKK nasıl terör örgütüyse PYD de terör örgütüdür'. Dün sizin terör örgütü dediğiniz PYD'nin kontrolünde bu operasyonu yaptınız. Böyle bir Türkiye olabilir mi? Onu söylemeyeceksiniz ya da bunu yapmayacaksınız. Ne yazık ki gelmiş olduğumuz durum çok vahim. Kabul edilebilecek bir durum değildir. 20-25 gündür bütün uyarılarımıza rağmen Süleyman Şah Türbesinde nöbet değişimi, asker değişimi olmuyor. Hatta asker değişiminin ötesinde hiçbir lojistik destek olmuyor, oradaki çocuklarımızın akıbetini bile bilmiyoruz, dediğimizde kesinlikle böyle bir şey yoktur diyen iktidarın bugün Türkiye'yi getirdiği durum çok vahim bir durum olduğunu paylaşmak istedim"


 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.