11 °C

'Samsun Limanı'nda bekletilen gemi kalmadı'

Samsun Valisi Şahin, Samsun Limanı'nda bekletilen Rus bandıralı gemi kalmadığını açıkladı

'Samsun Limanı'nda bekletilen gemi kalmadı'

Samsun Valisi İbrahim Şahin, çeşitli eksiklikleri bulunduğu için Samsun Limanı'ndan ayrılmalarına izin verilmeyen Rus bandıralı gemilerle ilgili, "Şu an Samsun Limanı'nda bulunan bir gemi yok" dedi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samsun Limanı'na yük getiren ve denetleme sonucu çeşitli eksiklikleri bulunduğu için ayrılmasına izin verilmeyen Rus bandıralı son geminin, cezai işlem yapılması ve eksikliklerinin tamamlanmasının ardından dün akşam ayrıldığını belirtti.

Samsun Limanı'nda bekletilen Rus bandıralı gemi kalmadığını belirten Şahin, "Şu an Samsun Limanı'nda bulunan bir gemi yok. Buraya gelen gemiler yüklerini boşaltıyor. Bunlar uluslararası sözleşmeler ve yönetmelikler gereği yapılan normal denetimler. Nasıl havacılık sektöründe bu tarz konular dikkatli şekilde denetleniyorsa gemilerde de aynı uygulamalar yapılıyor. Bizim gemilerimiz karşıda nasıl denetleniyorsa diğer gemiler de burada denetleniyor" ifadelerini kullandı. 

Bir kriz oluşmaması adına liman görevlilerinin denetlemelerde dikkatli davrandığını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

'Öbür tarafta da bizim gemilerimiz yok'

"Ama dikkatli davranırken de buraya gelen gemilerin sorumsuz şekilde davranmayacaklarını kendilerine bir şekilde gösteriyoruz. Hatta bir Rus gemisinin kaptanı önce biraz arkadaşlarımıza karşı sesini yükseltmişti, daha sonra gümrük polisimizle beraber PSC görevlilerimiz çıktılar, gerekli uyarılarını yaptılar. Kaptan özür diledi, eksikliklerini, gösterdikleri listeyi imzaladı, ceza makbuzunu kendilerine verdiler. Eksikliklerini giderdi ve limandan ayrıldı. Şu an bizim limanımızda bir sorun görülmüyor. Karşıya artık yük olabildiğince az gidiyor. Giden gemilerin de bir kısmının yükü aynen iade ediliyor ya da bir kısmı indirilip kalanı geri geliyor. Şu an burada bekleyen gemimiz yok. Öbür tarafta da bizim gemilerimiz yok, bize bildirildiği kadarıyla."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.