0 °C

'Türkiye'nin en büyük projesini yapacağım'

Emlak GYO'nun düzenlediği Ayazağa'daki dev arsa ihalesinde en yüksek teklifi veren konsorsiyum çekilince, ikinci en iyi teklifi veren Ağaoğlu yatırım için kolları sıvadı.

'Türkiye'nin en büyük projesini yapacağım'

Özlem ERMİŞ BEYHAN

İSTANBUL - Ağaoğlu, İstanbul Ayazağa'ya Türkiye'nin en büyük gayrimenkul projesini yapmak için kolları sıvadı.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatrım Ortaklığı (GYD) tarafından geçen ay İstanbul Ayazağa'daki dev arsa için açılan ihaleyi 1 milyar 203 milyon TL'lik arsa payı teklifiyle kazanan Yeşil İnşaat ve Metal Yapı'nın başını çektiği 5'li konsorsiyum, Emlak GYO'ya 180 milyon TL'lik ön peşinatı ödeyemeyerek, 24 milyon 400 bin TL'lik teminatı yakmıştı. İhalede ikinci en iyi teklifi ise 3 milyar 250 milyon TL toplam satış geliri, 1 milyar 153 milyon 750 bin TL'lik Emlak GYO payıyla Ağaoğlu Grubu şirketlerinden Akdeniz İnşaat vermişti.

Ali Ağaoğlu, gelişmeler sonrası ihale ile ilgili herhangi bir finans sıkıntıları olmadığının altını çizerek, "Biz bir işe girerken hesabımızı iyi yaparız, altından kalkamayacağımız hiçbir işe girmeyiz" diye konuştu.

"İstanbul'un simgesi olacak"

En yüksek teklifi veren grubun çekilmesi sonrası ihale süreci ile ilgili şifahi bilgi aldıklarını, şartname gereği tebligat kendilerine ulaştığında gereğini yapacaklarını açıklayan Ali Ağaoğlu, dev arsada "Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük gayrimenkul projesini" yapacaklarını söyledi.

Ağaoğlu, "İstanbul'a yaraşır, şehrin simgesi olacak bir projeye imza atacağız. Mimarlarımızı zaten konuyla ilgili görevlendirmiştik, çalışmaları tamamlayıp ses getirecek bir proje inşa edeceğiz" dedi. İmar planlarında 241 bin 905 metrekare yüzölçümüne sahip arsanın 193 bin 900 metrekaresi konut alanı olarak yer alıyor. Bu alanın 2.2 emsal değeri bulunduğu için üzerine 426 bin 580 metrekare inşaat alanı bulunuyor. Ali Ağaoğlu, karma bir proje planladıklarını, alışveriş merkezleri, konut alanlar ve ofis binalarıyla dev bir proje inşa edileceğini söyledi.

"Ek süre verilmedi biz de çekildik"

Metal Yapı Konut-Yeşil İnşaat Gayrimenkul Yatırım Hizmet ve Ticaret AŞ ve ortakları ortak girişimi, projeden çekilmeleri ile ilgili dün bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Konsorsiyumumuz ödeme ile ilgili sorumluluklarını; 180 milyon lira nakit, 163 milyon lira teminat mektubu olmak üzere VakıfBank ve DenizBank ortak konsorsiyumu ile ödeme günü eksiksiz hazır ettiğini belgeleri ile kuruma sunarak, açılan dava ile ilgili değerlendirme yapmak, hukuki görüş alabilmek ve tarafları muhtemel dava neticeleri karşısında koruyacak şartların oluşturulması adına Emlak Konut idaresinden ek süre talep etmiştir. Maalesef ödemenin son günü olan 4 Kasım 2010'da bu talebimiz Emlak Konut GYO AŞ tarafından olumsuz olarak cevaplandırılmıştır. Konsorsiyum ortakları olarak kurumun bu dava ile ilgili uzlaşmasız tutumu değerlendirildiğinde ilgili projeden konsorsiyum olarak çekilme kararı almış bulunmaktayız'' denildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.