9 °C

'Türkiye'nin uymak zorunda olduğu yükümlülükler var'

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ”Türkiye’nin uymak zorunda olduğu yükümlülükleri var, Türkiye Hükümeti ile darbe girişiminden sonraki temizlik hareketini konuşmalıyız” dedi.

'Türkiye'nin uymak zorunda olduğu yükümlülükler var'

Avrupa konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, bu hafta çarşamba günü beraberindeki heyetle Ankara'yı ziyaret edecek. Jagland ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da görüşecek. 

Ankara’ya sadece Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmeye gitmediğini, Ankara’daki temasları sırasında bakanlar ve parlamentodaki siyasi partilerin liderleri ile de görüşeceğinin altına çizen Jagland Norveç Televizyon kanalı NRK’ ya verdiği demeçte ”Türkiye Hükümeti ile darbe girişiminden sonraki temizlik hareketini konuşmalıyız. Bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesi ve standartları içerisinde yapıldığını görmek zorundayız. Türkler Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan insan haklarının ihmal edilemeyeceğini, bundan kaçınılamayacağını anlamalılar. İnsanlar yargı kararı olmadan cezalandırılmamalı. Darbe girişimine katılanlara Avrupa Sözleşmesi’nde yer alan kurallar çerçevesinde davranılmalı’’ diye konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap