12 °C

10 il daha büyükşehir oluyor!

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 30 olan büyükşehir sayısının en az 40'a yükseleceğini söyledi.

10 il daha büyükşehir oluyor!

Manisa'daki ziyaretlerine devam eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP'li Manisa Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. 

Ziyaret sırasında Manisa'nın Büyükşehir olmasında Hükümetin büyük bir katkısı olduğunu kaydeden Bülent Arınç, "Bütün itirazlara rağmen, bir takım farklı düşüncelere rağmen biz Manisa'nın nüfusu itibariyle de, gelişmişliği itibariyle de büyükşehir olmasını arzu ettik hamdolsun kesinleşti. 16 Büyükşehir 30'a çıktı. Aynı zamanda bütün büyükşehirler bütünşehir oldu. Yani eskiden belli sınırlar içerisinde bu hizmetler görülürken hamdolsun ki doğru olan yapıldı. Büyükşehirlerin yetkilerini imkanlarını daha fazla artırmak suretiyle bir taraftan da beldeleri kaldırarak, köyleri mahalle yaparak yeni bir düzenleme hayata geçirildi." dedi. 

Büyükşehir sayısı artacak

Büyükşehir sayısını daha da artırmak istediklerini anlatan Arınç, sözlerine şöyle devam etti:
"2019 yılı seçimlerine giderken Türkiye'deki Büyükşehir sayısı daha da artacak. Mevcut 30 büyükşehirimiz nüfusun yüzde 72'sini taşıyor. Yüzde 72 veya 76'sı o bant içinde bir rakam. Milyonlarca insanın büyükşehirde yaşadığını düşünüyoruz. Herhalde ilk düzenleme ile bu rakam yüzde 80'lere 85'lere çıkacak. İlerisini bulamam ama 2019 seçimlerinde Büyükşehirlerin en az 40 olacağını söyleyebilirim. İlçeler içinde belki farklı düzenlemeler gündeme gelebilir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.