17 °C

104. yıl kutlamalarında 'Hürkuş' sürprizi

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 104. kuruluş yıldönümü gösterilerle kutlanacak. İzmir’e ilk giren pilot olan Vecihi Hürkuş’tan ismini alan TUSAŞ HÜRKUŞ ilk kez İzmir semalarına çıkacak

104. yıl kutlamalarında 'Hürkuş' sürprizi

Mehmet KAYA

ANKARA – Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 104. kuruluş yıldönümü kutlamalarında bugün İzmir’de “Hürkuş” sürprizi yaşanacak. Kurtuluş Savaşının pilot kahramanlarından Vecihi Hürkuş, kurtuluşu sırasında İzmir’e ilk giren pilot olmuş ve Gaziemir hava meydanında terkedilen uçakları tutmuştu. Adını Vecihi Hürkuş’tan alan Türk tasarımı eğitim uçağı; Pilot Vecihi’nin hayatında önemli bir yer tutan İzmire bir kez daha ismini taşıyacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 104. kuruluş yılı Kutlamalar kapsamında çok sayıda etkinlikten biri olan TUSAŞ tasarımı HÜRKUŞ uçağı, bu gösteri için yapılan özel boyasıyla İzmir semalarına ilk kez çıkacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın İzmir Çiğli 2’nci Ana Jet Üssü’ndeki kutlamalar sabah saat 10’da başlayacak. Tamamı ücretsiz olan gösteriler için Ulukent ve Egekent İzban istasyonları ile Sasalı Doğal Yaşam Parkından ücretsiz servisler kaldırılacak.

SoloTürk (F-16), Türk Yıldızları ve Türk Hava Kuvvetleri’nin bütün uçakları görülecek

Program kapsamında, Türk Hava Kuvvetleri’nin iki önemli gösterisi olan SoloTürk ile Türk Yıldızları’nın gösterileri yanında, envanterde bulunan bütün uçakların geçişi de gerçekleşecek. Ayrıca, helikopter uçuş gösterisi de yapılacak. Gösteri alanında çeşitli konserler, model uçak gösterileri, Ali İsmet Öztürk’ün gösteri uçuşu, paraşüt atlayışları ve motorlu yelkenkanat uçuşları ve gösterileri olacak. Ayrıca envanterdeki bazı uçaklar sergilenecek ve ziyaretçiler yakından bakabilecek. Kutlamalar kapsamında TSK’nın özel kuvvetlerinden biri olan MAK (Muharebe Anala Kurtarma) birlikleri de gösteri yapacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, kutlamalar kapsamında çeşitli sürprizler de hazırladığını açıkladı. Bazı sürprizler için de internet sitesinde kayıt açtı.

Kutlamalar kapsamındaki etkinlikler 17:45’te başlayacak konserin bitiminde tamamlanacak.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.