19 °C

112 tesis bugün açılacak

Başbakan Erdoğan, 16 milyarlık yatırım olan 112 tesisin toplu açılışını yapacak.

112 tesis bugün açılacak

 

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Voleybol Salonu'nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın "112 tesis" toplu açılış törenine katılacak. Açılışa Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da iştirak edecek.
 
16 milyar liralık yatırım
Başbakan Erdoğan açılışını yapacağı; baraj, içme suyu, sulama, taşkın koruma tesisleri, ormanlar, meteorolojik gözlem istasyonları, tabiat koruma çalışmalarını içeren 112 tesisle 15 milyar 952 milyon liralık yatırım hizmete alınacak.
 
Tesislerin hizmete alınmasıyla yaklaşık 2 milyon 345 bin dekar arazi sulanacak, yıllık yaklaşık 8,4 milyar kilowatt saat elektrik üretilecek, 614 milyon metreküp içme suyu sağlanacak.
 
Dünyada altıncı
Hizmete girecek tesisler arasındaki Artvin Deriner Barajı, 249 metre gövde yüksekliği ile kemer baraj sınıfında Türkiye'nin birinci, dünyanın da altıncı en yüksek barajı olacak, 2,5 milyar liraya mal olan baraj, yıllık 2 milyar 118 milyon kilowatt saat elektrik üretecek.
Aralarında Yozgat Çekerek, Trabzon Atasu, Bolu Köprübaşı, Bayburt Demirözü barajlarının da bulunduğunu toplam 16 baraj işletmeye alınacak.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap