8 °C

24 teröristin katıldığı eylemler tespit edildi

Ovacık ilçesi Karakol kırsalında sağ yakalanan MKP üyesi 4'ü kadın 24 teröristin katıldıkları eylemler tespit edildi.

24 teröristin katıldığı eylemler tespit edildi

 

 

 
TUNCELİ - Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, güvenlik güçlerince yürütülen operasyonda sağ yakalanan 24 teröristin katıldıkları eylemlerin tespit edildiği bildirildi.
 
Alınan bilgiye göre, 16 Kasım 2012'de, Ovacık ilçesinin Karagöl kırsalında yürütülen operasyonlarda, bir mağarada sıkıştırılan 4'ü kadın 24 terörist ile örgüte yardım ve yataklık ettiği değerlendirilen 1 kişinin, güvenlik güçlerinin yaklaşık 24 saat süren ikna çabaları sonucu sağ yakalanmasının ardından, elde edilen doküman ve silahların Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı'nca incelendiği belirtildi.
 
İnceleme sonucunda, örgüt mensuplarının katıldığı sabotaj ve bazı eylemlerin belirlendiği, kriminal raporların, soruşturmayı yürüten Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği kaydedildi.
 
23 Ağustos 2012'de, merkeze bağlı Aktuluk köyündeki Dinar Hidroelektrik Santrali'ne saldırı ve sabotaj, 12 Ekim 2012'de Ovacık'ta Ali Haydar Kaya adlı vatandaşın öldürülmesi ve 28 Eylül 2012'de Tunceli-Ovacık Karayolu'nun kesilerek, bir firmaya ait aracın yakılıp silahla taranması olaylarının, ele geçirilen silahlarla gerçekleştirildiğinin belirlendiği ifade edildi.
 
Ayrıca, yakalanan teröristlerin, 19 Eylül 2012 tarihinde Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un lojmanına giderken şehit edilmesi olayıyla bağlantısının araştırıldığı öğrenildi.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.