11 °C

25 bin kişinin hesabına girmişler

Sahte kredi kartlarıyla dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen 16 kişi gözaltına alındı.

25 bin kişinin hesabına girmişler

İSTANBUL – Yurt dışındaki banka müşterilerinin kredi kartı bilgilerini temin ederek düzenledikleri sahte kredi kartlarıyla yüklü miktarda dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen 16 kişi, 4 ayrı ilde düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre,  uluslararası kredi kartı dolandırıcılığına yönelik 5 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından harekete geçen polis,  29 ve 30 Eylül 2010 tarihlerinde İstanbul'da Üsküdar ve Pendik ilçeleri ile Antalya, Şanlıurfa ve Adana'da tespit edilen 15 ayrı adrese operasyon düzenledi.

Operasyonlarda, aralarında yabancı uyruklu 2 kadının da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin üzerlerinde ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 2 manyetik şerit bilgisi kopyalayıcısı, 1 kart baskı cihazı, 1 kart baskı cihazında kullanılan şekillendirici, 2 taşınabilir hard disk, 3 dizüstü bilgisayar, 20 cep telefonu, 50 sim kart, 260 manyetik şeritli kart, 2 flash bellek, 5 modem, çok sayıda kimlik fotokopisi, yabancı kişiye ait 1 ehliyet, 3 kimlik ve yapılan işlemlere ait çok sayıda slip fotokopisi ele geçirildi.

Şüphelilerden Ferhat ve Doğan K'nın suç örgütünün elebaşı olduğu, suç örgütü üyelerinin sosyal paylaşım sitelerinden irtibat kurdukları "hacker" denilen kişiler aracılığıyla çeşitli bankalarda hesapları bulunan müşteri bilgilerini temin ettikleri belirlendi.

En düşük limitli müşterinin bilgilerine 1 dolar, limitsiz müşteri bilgilerine 100 dolar karşılığında ulaşan şebeke üyelerinin, bu bilgiler doğrultusunda sahte kredi kartı temin ederek alışverişlerde kullandıkları ve satın aldıkları malları Anadolu'nun birçok yerinde düşük fiyattan piyasa sürdükleri tespit edildi. Suç örgütü üyelerinin bugüne kadar yaklaşık 25 bin kişinin banka bilgilerine ulaştıkları ve dolandırıcılığın boyutlarının anlaşıldığı belirtildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 16 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.