10 °C

3'üncü havalimanında flaş gelişme

Üst mahkeme İstanbul Yeni Havalimanı'nın ÇED'inde yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı

3'üncü havalimanında flaş gelişme

ANKARA - Bölge İdare Mahkemesi, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin İstanbul Yeni Havalimanı projesinin ÇED Olumlu Kararı ile verdiği bilirkişi raporları alınana kadar tedbir amaçlı yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Henüz yapım aşamasına geçilemeyen İstanbul Yeni Havalimanı projesi ÇED olumlu raporu için geçen ay alınan yürütmeyi durdurma kararının ardından hükümet; kararın süreci etkilemeyeceği ve kısa sürede konunun çözüleceğine yönelik açıklamalarda bulunmuştu.

Öte yandan Ulaştırma Bakanlığı, yargı süreci devam eden ÇED raporunun yanı sıra, 6 Mart'ta Çevre Bakanlığı'na yeni bir ÇED raporu daha sundu. Çevre Bakanlığı yetkilileri, Bölge İdare Mahkemesi'nin söz konusu yürütmeyi durdurma kararını kaldırdığını belirtti. Yetkililer, projede hangi raporun dikkate alınacağının ilerleyen günlerde bakanlığın hukuk birimleri tarafından değerlendirileceğini kaydettiler.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu ise projenin ikinci ÇED raporu üzerinden yürütülmesini beklediklerini kaydederek, "Çünkü birinci ÇED Olumlu Kararı ile ilgili devam eden başka davalar da var. Ama yeni ÇED onaylanırsa, onu da yargıya taşıyacağız" dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.