2 °C

4 bin tekstilci 'rüzgarla' ucuz enerji kullanacak

İTKİBOSAP, Aksa Elektrik ile yıllık 400 milyon dolar ucuz enerji alımı için anlaştı. Benzer bir anlaşma doğalgazda da yapılacak.

4 bin tekstilci 'rüzgarla' ucuz enerji kullanacak

İSTANBUL - İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Ortak Satın Alma Platformu (İTKİBOSAP), Aksa Elektrik ile yıllık 400 milyon dolar ucuz enerji alımı için anlaştı. Anlaşmadan yılda 100 bin kilowatt saat elektrik harcayan 4 bin firma yararlanacak. Aksa Elektrik Toptan Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, enerji temininin grubun 3 adet rüzgar santralinden karşılanacağını açıkladı.

İTKİBOSAP ve Aksa Elektrik işbirliğine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Aksa Elektrik ile imzalanan anlaşmayla firmaların yüzde 9 ile yüzde 31.5 arasında indirim sağlamış olacağını söyledi.

Tanrıverdi, İHKİB üyeleri arasında yapılan araştırmaya göre yaklaşık 4 bin firmanın aylık 150 ile 250 milyon kilowatt saat arasında enerji tükettiğini, bunun yıllık 400 milyon doların üzerinde bir maliyete denk geldiğini ifade etti.

Elektrik gideri 400 bin TL olan firma, 360 bin TL'ye düşürecek

Aksa Elektrik’ten alınacak olan elektrik indirimi ile 4 bin firmanın her yıl toplam 60 milyon dolar tasarruf yapacağını vurgulayan Tanrıverdi, indirimlerden sadece üretim merkezlerinin değil, ticarethanelerde, mağazalarda da geçerli olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu sayede markalarımız, sayısı on binleri bulan mağazalarında da indirimli elektrik kullanabilecek. Örneğin, orta gerilim sanayi tarifesinde aylık 400 bin TL gideri olan üyelerimizden Betareks Tekstil, elektrik giderini 360 bin TL’ye düşürerek her ay 40 bin TL tasarruf sağlayacak. Orta gerilim ticarethane tarifesinde aylık 22 bin TL gideri olan Karahan Tekstil ise elektrik giderini 16 bin TL’ye indirebilecek ve 6 bin TL avantaj elde edecek. Alçak gerilim sanayi tarifesinde aylık 11 bin TL gideri olan Kardem Tekstil, elektrik giderini 10 bin 200 bin TL’ye düşürecek. Böylece her 800 TL indirim kazanmış olacak.”

"Enerji temini 3 adet rüzgar santralinden karşılanacak"

Aksa Elektrik Toptan Satış A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı ise yaptığı konuşmada, şirket olarak 1500 megawattı (MW) aşan kurulu kapasiteye sahip olduklarını ve sektördeki en büyük serbest üretici konumunda bulunduklarını söyledi.

İTKİBOSAP ve Aksa Elektrik arasında yapılan anlaşma ile enerji maliyetlerinde yüzde 30 indirim sağlanacağını bildiren Kazancı, “Enerji temini, grubun 3 adet rüzgar santralinden karşılanacak. Sağlanan yüzde 30 indirim ile tekstil sektörünün önünü açar hale geleceğiz. Bununla birlikte ülkemizde rüzgar potansiyeli, sanayimizin ucuz elektrik temininde değerlendirilmiş olacak” dedi.

"100 bin kilowatt saat elektrik harcayan firmalar faydalanacak"

İTKİBOSAP Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özüren de konuşmasında, Aksa Eletrik Toptan ile yapılan anlaşmadan faydalanmak isteyen üye firmaların, bağlı bulundukları elektrik dağıtım şirketlerinden Serbest Tüketici Belgesi almaları gerektiğini bildirdi. Bunun için firmaların son bir yılda en az 100 bin kilowatt saat elektrik tüketiyor almaları gerektiğinin altını çizen Özüren, yıllık 100 bin kilowatt tüketimin yaklaşık olarak aylık 2 bin 800 TL elektrik faturasına denk geldiğini, en az 4 bin İTKİB üyesinin bu rakamın üzerinde enerji gideri olduğunun altını çizdi. Özüren, yapılan anlaşma ile üyelerinin satın alma ve tedarik maliyetlerini en aza indirerek tasarruf sağlamalarını amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İTKİBOSAP ve Aksa Elektrik arasında ucuz enerji alımına ilişkin yapılan benzer bir anlaşmanın, doğalgazda da planlandığını açıkladı. Tanrıverdi, “Aksa ile şartlar ve fiyatlarda anlaşırsak, benzer bir anlaşmayı doğalgazda da yapacağız” dedi. Tanrıverdi, enerji indirimi ile firmaların kur baskısından oluşan sıkıntılarını azaltmak ve rekabet gücünü artırmak istediklerini söyledi.

Aksa Elektrik ile yapılan anlaşmadan, İstanbul’daki 4 bin firmanın yararlanabildiğini belirten Tanrıverdi, Anadolu’daki firmaların da faydalanması için görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi.

İTKİBOSAP Başkanı Ümit Özüren ise yıllık 100 bin kilowatt saat elektrik tüketen bir firmanın “serbest tüketici belgesi” almaya hak kazandığını söyledi. Bu belgeyi almaya 4 bin firmanın hak kazandığını bildiren Özüren, ayrıca firmaların kullandıkları şebeke üzerinden enerji almaya devam edeceklerini, faturasının ise Aksa Elektrik üzerinden indirimli olacağını söyledi.

Konuşmaların bitiminde İTKİBOSAP ve Aksa Elektrik arasında yüzde 30’a varan enerji maliyet indirimi sağlayan anlaşma taraflar arasında imzalandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.