7 °C

443 iade talebinden yalnızca 12'si gerçekleşti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, son 5 yılda AB'den iadesi talep edilen 443 kişinin yalnızca 12'sinin iade edildiğini bildirdi.

443 iade talebinden yalnızca 12'si gerçekleşti

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masasına konuk olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye'nin 2012 yılından bu yana 443 kişinin iadesini Avrupa Birliği'nden (AB) talep ettiğini ancak şu ana kadar yalnızca 12 kişinin iadesinin gerçekleştiğini açıkladı.

Bakan Bozdağ, "Almanya ve diğer AB ülkelerinden 2007'den 2017'ye kadar iadesini talep ettiğimiz kişi sayısı 443. Şimdiye kadar bunlardan 12 tanesi bize iade edilmiş, geri kalanlar iade edilmedi. Örneğin Almanya'dan 177 kişinin iadesini talep etmişiz, ikisini bize iade etmiş. Hollanda'dan 11 kişinin iadesini talep etmişiz, bir kişinin iadesi var, Avusturya'dan talep ettiğimiz hiçbir kimsenin iadesi yok. Fransa'dan 32 PKK'lı talep etmişiz, hiçbirinin iadesi yok." diye konuştu.

Bozdağ, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin olarak da, "Bugün akşam ABD Adalet Bakanı'yla bir telefon görüşmemiz olacak. Bu konuyu tekrar kendileriyle görüşeceğiz. Ayrıca bugün yine Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun da ABD'de, Washington'da bazı temasları olacak. Bu çerçevede büyük ihtimalle Adalet Bakanı'yla da konuşacak, bu konuları görüşme ve oraya birinci elden Türkiye'nin beklentilerini ve hassasiyetleri aktarma imkanı bulacaktır. Biz yeni yönetim döneminde bu konuda yeni bir anlayış beklediğimizi ve farklı bir uygulama olacağı beklentimizin çok yüksek olduğunu her defasında ifade ettik. Umarız beklediğimiz gibi bir sonuç çıkar." dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.