16 °C

5 milyon kurban kesilmesi bekleniyor

Palandöken: "Bu yıl 1 milyon büyükbaş, 3,5-4 milyon küçükbaş kurbanlık kesimi yapılacağı tahmin ediliyor"

5 milyon kurban kesilmesi bekleniyor

Kurban Bayramı öncesi piyasalardaki alışverişlerin hız kazanmaya başladığını belirten Palandöken vatandaşları uyararak, “Bayrama kadar  piyasada olmayan sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak  adına çarşı, pazar ve sokaklarda dükkânımızın önünde tezgâh açan,  kaldırımları işgal eden korsan satıcılara mutlaka dikkat edilmelidir.  Kalitesiz kurban bıçağı, satırı ve baltası almayın. Hem kurbana hem  size kötü sonuçlar doğurabilir ” dedi. 

"Uzakdoğu üretimi bıçaklardan uzak durun"

Uzakdoğu’dan gelen ucuz mallar arasında kalitesiz kurban  bıçaklarının da olduğunu, kurban keserken kullanılmaması gerektiğini  vurgulayan TESK Genel Başkanı Palandöken, “Kurban Bayramı nedeniyle  piyasada kalitesiz kurban bıçak, satır ve baltaları işportalardaki  tezgâhlarda satılmaya başladı. İstenmeyen olaylara meydan vermemek  için bu tür bıçak, balta ve satır gibi ürünlerden uzak duralım. Çünkü  bu bıçaklar sacdan yapıldığı için hem kasap için hem de kurban için  eziyet vermektedir. Ayrıca bilenmesi ve masatlaması zordur. Kurbanın  derisi yüzülürken zarar vermektedir. Hâlbuki bizim dünyaca ünlü TSE damgalı, logolu Bursa’da, Sürmene’de üretilen çelik bıçaklar kolay  kolay körelmemekte ve yapılan işten daha iyi verim alınmaktadır.  Kurbanlık kesmek ustalık ister, mutlaka görevli kasaplarımıza  kurbanlarınızı kestirin” diye uyardı.

"Denetimeler arttırılmalı"

Vatandaşımızı bayram dönemlerinde ortaya çıkan sorunlara karşı  uyarmanın görevleri arasında yer aldığını belirten Palandöken, “Bayram  dolayısıyla piyasanın hareketlenmesini bekliyoruz. Geçen sene kesilen  851 bin 948 büyükbaşın yüzde 20 artışla 1 milyona,  2 milyon 850 bin  kesilen küçükbaş kurban sayısı ise yüzde 30 artışla 3,5- 4 milyona  yaklaşması bu sene bekleniyor. Geçen sene kesilen kurbanlık sayısını  baz alırsak bu sene piyasaya 10 milyar lira girecek. Bu senede kurban  bayramının 9 günlük tatil olması turizm bölgelerinin de 
hareketlenmesini sağlayacak, ekonomiye bir hareket getirecektir” diye  konuştu.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap