5 uzman çavuştan biri tutuklandı

Bingöl'de 16 yaşındaki E.A'ya yönelik cinsel istismar davasında mahkeme tarafından serbest bırakılan 5 uzman çavuştan biri tutuklandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BİNGÖL - Bingöl Baro Başkanı Erdal Aydemir, 16 yaşındaki E.A'ya yönelik "cinsel istismar ve hürriyeti tahdit suçu" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, mahkemenin şüphelilerden M.T'nin tutuklanmasına karar verdiğini bildirdi.

E.A’nın avukatı Canan Çakabey ile Bingöl Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yapan baro başkanı Aydemir, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine 1. Asliye Ceza Mahkemesinin re'sen yapmış olduğu incelemeyi tamamladığını söyledi.

İnceleme sonunda, mahkemenin söz konusu şüphelilerden birisinin tutuklanmasına karar verdiğini açıklayan Aydemir, şüphelinin bugün itibarıyla cezaevine gönderildiğini kaydetti.

Dosya ile ilgili gelişmeyi kamuoyuyla paylaşma gereği ve zarureti hissettiklerine dikkati çeken Aydemir, şöyle dedi:

"Yerelde Bingöl, genelde tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge baroları derdest olan dosyaya müdahil olma talebinde bulunduk. Bingöl Barosu olarak olayı takip edeceğimizi, takipçisi olduğumuzu bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istedim.

Cinsel istismar ve hürriyeti tahdit suçu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında bir kişi tutuklandı. Özellikle isnat edilen suçun fiili, yasadaki alt sınırı, kuvvetli suç şüphesi ve delillerin bulunması tutuklamada etkili oldu."

Aydemir, diğer şüpheliler hakkında soruşturma evresinin tam anlamıyla tamamlanmadığı için henüz bir gelişme yaşanmadığını ifade ederek, tutuklanan kişinin ise uzman çavuş M.T. olduğunu sözlerine ekledi.

Daha önce 5'i uzman çavuş 8 kişi için tutukluluk talebi reddedilmişti.