7 kıtanın 7 rengi Fatih Üniversitesi'nde buluştu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

İSTANBUL - 109 ülkeden 15 bin öğrenci bugün Fatih Üniversitesi Kampüsünde dünyaya kardeşlik ve barış mesajları yolladı. Yaşama biçimlerinden tarihlerine, kültürlerinden yemeklerine tüm dünya “7 Kıta 7 Renkte” buluştu. Coşkulu bir açılış töreni ile başlayan festival renkli anlara sahne oldu. Öğrenciler kendi ülkelerinin renklerini, kültürlerini sergilediler. İş Adamı Ali Sabancı açılışta onur ödülü aldı ve öğrencilere keyifli bir konferans verdi.
Festivalde, başarılı öğrencilere özel hediyeler verildi.  7 Kıta 7 Renk Festivalinde, türkçeyi ve Türkiye’yi tanıtımından dolayı, Türkçe Derneği Başkanı Dr. Ali Ursavaş, Türkiye’nin tanıtımına müzik dili ile yaptığı katkıdan dolayı İbrahim Tatlıses, TRT kanalında sunduğu Yol Arkadaşım isimli belgesel programı ile Türk  kültürünün tanıtımına katkılarından dolayı, Nilgün Esin, NTV kanalında yayınlanan Zaman Yolcusu  isimli belgesel programı ile  kültürler arası tanışmaya yaptığı katkılarından dolayı Ahmet Yeşiltepe ve Türkiye’nin yurt dışında tanıtımına yaptığı katkılarından dolayı Ali Sabancı ödül aldılar.
Açılış töreninde söz alan Fatih Üniversitesi Rektörü Ali Şerif Tekalan, “Biz bir dünya üniversitesi olduğumuzu iddia ediyoruz bu etkinlik bunun kanıtıdır. Eğitim için bizleri tercih eden öğrencilerimizi daha iyi tanımak ve anlamak için bu etkinliğimizi her yıl düzenliyoruz. Bizler onları her yönleri ile önemsiyoruz.” Dedi.
Ali Sabancı ödülünü aldıktan sonra kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Sabancı, “Önyargıları ortadan kaldırdığınızda dünyayı kucaklıyorsunuz. Ödül için teşekkür ederim. Önyargılarla olmuyor. Gelip görmek lazım. Gerçekten çok etkilendim” dedi. Ödül töreni sonrası verdiği konferansta öğrencilere seslenen Sabancı, “Hepinize ilk tavsiyem bir iş görüşmesinde size sağlanacak olanaklardan çok onlara kazandıracaklarınız karşısında ne alacağınızı sorgulayın. Size cep telefonu verip vermemelerinin bir önemi yok ama sizin kazandıracağınız değere biçtikleri pahayı önemseyin. Bizler Pegasus ailesi olarak paylaşımcı bir zihniyetle sistem kurduk ve bu sistemle büyüdük. Bizde herkes kendi işi gibi çalışıyor çünkü şirket ne kadar karlılık elde ederse onlarla paylaşıyoruz. Sistemi ilk kurduğumuzda bana artık tatile çıkabilirsiniz dediler. İş hayatınızda önemli olan sizin katma değerinizdir. Bunu önemseyen kurumlarda çalışmanızı isterim.” dedi.
 
Eğitimleri için ülkemizin en seçkin üniversitelerinden Fatih Üniversitesini tercih eden yabancı öğrenciler yurt dışı temsilcilikleri ile işbirliği içinde kendi kültürlerini katılımcılara tanıtıyor.

Fatih Üniversitesi kurulduğu günden bu yana yabancı öğrenciler için tercih sebebi oldu. Verilen eğitimin kalitesinden akademisyen kadroların uzmanlığına, bir dünya üniversitesi altyapısından uluslararası eğitim kurumlarıyla yapılan işbirliklerine kadar birçok başlık yabancı öğrencilerin ilgilerini artırdı. Fatih Üniversitesi yıllardır yaptığı “7 Kıta 7 Renk Kültür Festivali” ile onların dünyasını ülkemizle buluşturuyor. Yaşamda ve kültürde benzerlik ve farklılıkların göz önüne geldiği birlikte yaşama kültürünün daha da geliştiği festival bu yılda çok renkli geçecek.