7 °C

8 polis tahliye talebinde bulundu

"Yasa dışı dinleme" soruşturması kapsamında 25 Temmuz'da tutuklanmasına karar verilen şüpheli 8 polisin tutukluluğuna itiraz edilerek, tahliye edilmeleri istendi

8 polis tahliye talebinde bulundu

İSTANBUL -  Emniyetteki "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "yasa dışı dinleme" soruşturması kapsamında, 25 Temmuz'da tutuklanmasına karar verilen şüpheli 8 polisin tutukluluğuna itiraz edilerek, tahliye edilmeleri istendi. 

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanmasına karar verilenler arasında bulunan Emniyet Müdürü Mesut Yılmaz'ın avukatı Hüseyin Ataol, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek, itiraz dilekçesini, tutukluluk kararı veren mahkemeye sundu. 

 90 günlük sağlık raporunu gerekçe gösterdi

Dilekçede, Yılmaz'ın kalça protezi ameliyatı geçirdiği ve 90 günlük sağlık raporu olduğu belirtilerek, tutuklama tedbirinin Yılmaz'ın sağlığında telafisi imkansız zararlar doğuracağına dikkati çekildi.  

İkametgahı belli olan Mesut Yılmaz'ın uzun yıllardır devlet memurluğu yaptığı için kaçacağı yönünde hiçbir emare bulunmadığı ve görevden uzaklaştırılmış olması sebebiyle varsayılan delilleri karartma imkanının da olmadığı öne sürülen dilekçede, memur olan Yılmaz'a isnat edilen suçların soruşturulması için izin alınmasını gerektiği bilgisi verildi. 

Dilekçede Yılmaz'ın tutukluluğunun kaldırılması talep edildi. 

12 polisin itirazının ise önümüzdeki hafta yapılacak

Avukat Hüseyin Ataol, soruşturma kapsamında ilk tutuklanan diğer 7 polisin avukatlarının da bir süre önce adliyeye gelerek, tutukluluğa itiraz dilekçelerini mahkemeye sunduklarını ve aralarında Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu tutuklu diğer 12 polisin itirazının ise önümüzdeki hafta yapılacağını söyledi.  

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sunulan itiraz dilekçelerinin, bir üst mahkeme olan İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne yönlendirileceği ancak bu mahkeme hakiminin izinde olması nedeniyle talepleri İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin değerlendireceği öğrenildi. 

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen "yasa dışı dinleme" operasyonu sonrası adliyeye getirilen 22 şüpheliden 14'ü savcılık ifadelerinin ardından tutuklanmaları istemiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti. Hakimlik Mesut Yılmaz, Mehmet Dilaver, Fatih Hıncır, İsmail Korlar, Şeref Bolat, Ramazan Orkun Altınışık, Selahattin Ergin ve Ercan Palas'ın tutuklanmasına karar verirken, 6 şüpheliyi serbest bırakmıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.