13 °C

AB büyükelçileri Trabzon'da

AB'ye üye ülkelerin Ankara büyükelçileri, Trabzon'un turistik mekanlarından Atatürk Köşkü'nü gezdi.

AB büyükelçileri Trabzon'da

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyükelçileri, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Trabzon'a geldi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger başkanlığında kente gelen büyükelçiler, Atatürk Köşkü'nü gezdi.

Christian Berger, gazetecilere yaptığı açıklamada, AB'nin Ankara'da bulunan büyükelçilerinin zaman zaman Türkiye'nin farklı yörelerine ziyaretler düzenlediğini söyledi.

Türkiye'nin son derece renkli bir ülke olduğunu aktaran Berger, "Dolayısıyla Ankara'nın dışına çıkarak bu seyahatler aracılığıyla Türkiye'yi tanımaya çalışıyoruz. Bu çerçevede de 4 günlük bir seyahat için Trabzon'da bulunuyoruz." dedi.

Berger, Trabzon'un daha çok turistik yerlerini gezdiklerini belirterek "Yarın da resmi ziyaretlerimiz olacak. Valilik, belediye ve çeşitli kuruluşlarla bir araya geleceğiz. Faydalı bir ziyaret olacağını düşünüyorum hepimiz için. Burada gördüklerimizi ülkelerimizde anlatacağız." ifadesini kullandı.

Berger'in eşi Marilena Berger ise Trabzon'un çok etkileyici, son derece güzel bir şehir olduğunu vurgulayarak "Biz de çok olumlu bir şekilde ağırlandık, çok büyük bir misafirperverlik gösterildi. Her şey harikaydı gerçekten." diye konuştu.

Ziyarete Avusturya, İspanya, İsveç, Çekya, İrlanda, İtalya, Bulgaristan, Slovenya, Slovakya, Estonya, Lüksemburg, Finlandiya, Romanya ve Letonya büyükelçileri, Hollanda ve Hırvatistan maslahatgüzarları ile Almanya'nın Ankara Büyükelçi Yardımcısı da katıldı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.