24 °C

AB-Fas zirvesi bugün yapıldı

Zirvede, Batı Sahara sorununa dikkati çeken Fas Kralı, "Fas'a bağlı, geniş özerklik içeren bir siyasi düzenleme" istedi

AB-Fas zirvesi bugün yapıldı

MADRİD - AB dönem başkanlığını yürüten İspanya'nın talebiyle ilk AB-Fas zirvesi bugün yapıldı.

Güneydeki Granada kentinde yapılan zirvede konuşan Fas Başbakanı Abbas El Fasi, Kral 6. Muhammed'in gönderdiği metni okudu.

Batı Sahara sorununa dikkati çeken Fas Kralı, "Fas'a bağlı, geniş özerklik içeren bir siyasi düzenleme" istedi.

Ülkesinin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi talebinde bulunan Kral 6. Muhammed, BM Güvenlik Konseyinin yaptığı çağrıların da dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Granada'da yapılan zirve, "Batı Sahara'nın özgürlüğü" talebini içeren gösterilere de sahne oldu.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun da katıldığı zirvede, Batı Sahara sorunun dışında, Fas'taki insan hakları meseleleri ve AB ile Fas arasında ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi konuları da ele alındı.

Zapatero, ekonomik krize rağmen İspanyol ve Avrupalı iş adamlarının Fas'taki projelerine devam ettiklerini belirterek, "Fas ile İspanya ve Avrupa arasında ekonomik, sosyal ve siyasi güçlü bir ittifak kurulması gerektiğini" ifade etti.

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos da birinci AB-Fas zirvesinin, "Fas ile AB arasında ayrıcalıklı ilişkiler başlatılması için atılan yeni bir adım" olduğunu savundu.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap