10 °C

ABD ekonomisi yüzde 2 büyüdü

Ülke ekonomisi, nisan-haziran aylarında yüzde 1,7 büyümüştü.

ABD ekonomisi yüzde 2 büyüdü
WASHINGTON - ABD ekonomisi, bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 2 büyüdü. 
Ticaret Bakanlığının açıkladığı verilere göre, bu yıl temmuz-eylül aylarını kapsayan 3. çeyrekte ABD ekonomisi yüzde 2 büyüme kaydetti. Ekonomi, nisan-haziran aylarında yüzde 1,7 büyümüştü. 
Ekonomistler, yüzde 2 büyüme oranının hala rekor yüksek seviyelerdeki işsizlik oranının aşağıya çekilmesine yetmeyeceğini düşünüyor. 
Öte yandan, ABD'de ekonomik aktivitenin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamaları da yüzde 2,6 arttı. Tüketici harcamaları, 2006 yılı sonundan bu yana ilk kez bu hızda artış göstermiş oldu. 
İkinci çeyrekte tüketici harcamaları yüzde 2,2 artmıştı. 
Yapılan hesaplamalara göre, yüzde 9,6'yı bulan işsizlik oranının düşürülmesi için tüketicilerin daha fazla harcaması ve tüm yıl için büyümenin yüzde 5'e çıkması gerekiyor. 
Gelecek hafta Fed'in ekonomiyi güçlendirmek için yeni tahvil alım programı açıklaması bekleniyor. Toplam büyüklüğünün 1 trilyon dolar ile 2 trilyon dolar arasında olması beklenen programla ilk olarak altı ay içinde 500 milyar dolarlık hazine tahvili alımı yapılacağı tahmin ediliyor. 
Bu arada, Çalışma Bakanlığının açıkladığı bir başka veriye göre de temmuz-eylül aylarında işgücü maliyeti yüzde 0,4 arttı. 
İşgücü maliyeti, 30 Eylülde biten 12 ayda ise yüzde 1,9 artış gösterdi. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.