9 °C

ABD, İran'a yaptırımları artırıyor

ABD Hazine Bakanlığının, 5 İran şirketini daha finansal açıdan kara listeye dahil etti.

ABD, İran'a yaptırımları artırıyor

WASHINGTON  ABD, nükleer programı ve Lübnan'daki Hizbullah örgütüne desteği nedeniyle İran'a uyguladığı cezai yaptırımları genişletti. 

ABD Hazine Bakanlığının, 5 İran şirketini daha finansal açıdan kara listeye dahil ettiği, bunların sırasıyla iki banka, bir sigorta şirketi, bir nakliye firması ve devlete ait bir gemicilik şirketi olduğu bildirildi.

Yaptırımlar, hepsi İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı sözkonusu şirketlerin ABD mali sistemine girişlerinin engellenmesini ve ABD yetki sınırları içinde sahip olabilecekleri tüm malvarlıklarının dondurulmasını gerektiriyor.

ABD'nin nüfusu 308 milyon oldu

Amerikan Nüfus Sayımı Dairesi'nden yapılan açıklamada, ABD'nin nüfusunun 10 yılda 27 milyon artarak 308 milyon 745 bin 538'e yükseldiği, ancak nüfus artışının yavaşladığı belirtildi.

Nüfus Sayımı Dairesi, ülkedeki nüfus artışının, 1930'lardaki "Büyük Buhran"dan bu yana en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı.

Dairenin Başkanı Robert Groves, düzenlediği basın toplantısında, nüfus artışının yüzde 40'ının göçlerden kaynaklandığını, 1790'dan bu yana yapılan tüm nüfus sayımlarında ülkede vatandaş olan ve olmayan herkesi saydıklarını bildirdi.

Nüfusu 10 yıl önce 281,7 milyon olan ABD, diğer gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında halen hızla büyüyor.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.