5 °C

ABD: IŞİD petrolünün bir kısmı Türkiye'ye gidiyor

ABD Hazinesi'nden bir üst düzey yetkili, 'IŞİD'in petrolünün bir kısmı Esad'a, bir kısmı Türkiye'ye gidiyor.' açıklamasını yaptı.

ABD: IŞİD petrolünün bir kısmı Türkiye'ye gidiyor

ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Adam Szubin, IŞİD'in petrol ticaretinden 500 milyon doların üzerinde gelir elde ettiğini ve bu petrolün önemli bölümünün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a ve bir kısmının Türkiye'ye gittiğini belirtti.

ABD önderliğindeki koalisyon ve Esad'ın tek büyük güç destekçisi Rusya IŞİD'i bombalarken, bir yandan da grubun finansman kaynağı olan petrol kuyularını vurmaya ve liderlerini öldürmeye çalışıyor.

Adam Szubin, IŞİD'in petrol ticareti hakkında en kapsamlı açıklamalardan birini yaparak, militanların ayda 40 milyon dolara varan petrol satışı yaptıklarını ve bu petrolün tırlara yüklenerek Suriye'deki iç savaşın cephe hatları üzerinde ve bazen de daha ilerisine nakliye edildiğini söyledi.

Szubin, Londra'da yaptığı bir konuşmada "IŞİD, Esad rejimine yüksek miktarda petrol satıyor. İkisi de birbirini yok etmeye çalışıyor fakat yine de milyonlarca ve milyonlarca dolarlık bir ticaret içerisindeler" dedi.

İŞİD petrolünün "çok büyük bölümü"nün Esad'a gittiğini söyleyen Szubin, bir kısmının da IŞİD kontrolündeki bölgelerde kullanıldığını belirtti. Szubin ayrıca bu petrolün bir kısmının Kürt bölgeleri ve bir kısmının da Türkiye'ye gittiğini belirtti.

Szubin para akışının ayrıntıları hakkındaki soruya, "Bir kısmı sınırı geçerek Türkiye'ye gidiyor" dedi.

'Daha çok çaba bekliyoruz'

Szubin, "Türkiye sınırının kaçakçılığa kapatılması ve daha yüksek güvenlik sağlamanın önemi konusunda herhangi bir soru işareti yok ve biz de Türklerden bu konuda daha fazla çaba sarf etmelerini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.