6 °C

ABD Suriye'ye karadan girerse destek veririz

Başbakan Erdoğan, ABD televizyonu NBC News'e verdiği özel röportajda ABD'nin Suriye'ye daha sert bir tavır sergilemesini de istedi.

ABD Suriye'ye karadan girerse destek veririz

 

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Suriye'ye karadan girmesi durumunda destek vereceklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de yayın yapan NBC News televizyonuna verdiği özel röportajda Suriye hükümetini kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de yayın yapan NBC News televizyonuna verdiği özel röportajda Suriye hükümetini kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçlarken, ABD’den de daha sert bir tavır sergilemesini istedi.

Washington ziyareti öncesi Ann Curry’e konuşan Erdoğan, "Rejimin kimyasal silahlar ve füzeler kullandığı ortada" dedi.

Kimyasal silahların ne zaman ve nerede kullanıldığına dair net bir açıklama yapmayan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’nın eyleme geçmek için gerekli gördüğü "kırmızı çizgi"nin aşıldığını söyledi.

Erdoğan, "O sınır çok zaman önce geçildi" diye konuştu.

"Biz ABD’nin daha fazla sorumluluk almasını ve daha ileri adımlar atmasını istiyoruz" diyen Erdoğan, atılacak adımları Obama’yla görüşeceklerini belirtti.

Türk istihbaratının elinde en az 200 füzenin kimyasal saldırılarda kullanıldığına dair bilgiler olduğunu da ifade eden Başbakan, Türkiye’ye getirilen yaralı Suriyelilerde de kimyasal silah izleri olduğunu vurguladı.

Ancak Erdoğan söz konusu silahları isyancıların kullanmış olma ihtimalini reddetti: "Şu an buna inanmam imkansız. Birincisi bunu nasıl alacaklar? Bunu onlara kim verecek? Ancak bu silahlar varsa biz buna karşıyız. Silahlar kimin elinde olursa olsun karşıyız."

Beyaz Saray’ın Suriye’de sarin gazı kullanıldığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Erdoğan, "Biz henüz böyle bir bulguya ulaşamadık" yanıtını verdi.

Türkiye’nin Suriye’deki isyancılara askeri destek sağladığı iddialarını reddeden Erdoğan, bununla birlikte 300 bin Suriyeliye yaklaşık 1 milyar dolar değerinde yardım yapıldığını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eşi ve çocuklarının ülkeden ayrıldığı yönünde haberler duyduğunu da ifade eden Erdoğan, "Şimdi onun da yapması gereken şey Suriye’yi terk etmek. Er ya da geç muhalefet Esad’ı ele geçirecek" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap