17 °C

ABD'de bütçe açığı geriledi

Hazine Bakanlığı, bütçe açığının 1,41 trilyon dolardan 1,29 trilyon dolara düştüğünü açıkladı.

ABD'de bütçe açığı geriledi

WASHINGTON - ABD'de bütçe açığı, 1 trilyon 294 milyar dolara geriledi.

Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 30 Eylül'de sona eren mali yılda Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 8,9'u düzeyinde bulunan bütçe açığı, 1 trilyon 294 milyar dolara geriledi. Bu rakam İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ülkenin en yüksek ikinci bütçe açığı oldu.

Ülkenin bütçe açığı geçen yıl 1 trilyon 416 milyar dolarla GSYH'nin yüzde 10'u seviyelerinde bulunuyordu. 2008 yılında ise toplam bütçe açığı 454,8 milyar dolardı.

Bütçe açığının üçte biri, vergi gelirlerinin düşmesinden kaynaklanıyor. Geriye kalan üçte iki ise finansal sistemi istikrara kavuşturmak ve ekonomiyi canlandırmak için hükümetin yaptığı harcamaların yansıması olarak değerlendiriliyor.

Beyaz Saray Bütçe Ofisi ve Hazine Bakanlığı yetkililerinin hazırladığı raporda, bütçe açığının 30 Eylül'de sona eren bu mali yılda geçen yıla göre 1,1 puan gerilemesinin, bütçe açığının 1987 mali yılından bu yana en hızlı yıllık iyileşmesi olarak değerlendirilebileceği belirtildi.

Raporda, Federal hükümetin gelirinin, bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında artarak 2 trilyon 162 milyar dolara ulaştığı, harcamalarının ise söz konusu dönemde yüzde 2 oranında gerileyerek 3 trilyon 456 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Kongre Bütçe Ofisi'nin Ağustos ayında açıkladığı tahminine göre, 2011 mali yılında ABD'nin bütçe açığı 1 trilyon 70 milyar dolar olacak.

 

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.