22 °C

ABD'den 100 milyar dolarlık tasarruf

Gates'in, bazı silah sistemlerinde yapılacak kısıntıyla, 100 milyar doları bulabilecek genel bir tasarruf planını bu hafta açıklaması bekleniyor.

ABD'den 100 milyar dolarlık tasarruf

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in, bazı silah sistemlerinde yapılacak kısıntıyla, 100 milyar doları bulabilecek genel bir tasarruf planını bu hafta açıklaması bekleniyor.

Silahlı kuvvetler, söz konusu planı hazırlamak için aylardır çalışıyordu. Savunma Bakanlığı, ülkenin büyük bütçe açıkları nedeniyle ve Irak'taki asker sayısının azalması da dikkate alınarak, harcamalarını kısması için baskı altında kalıyordu.

Adlarının açıklanmasını istemeyen iki kaynak, durdurulması beklenen silah programlarından birinin, General Dynamics  şirketinin deniz piyade birlikleri için geliştirmekte olduğu 40 tonluk bir amfibik araç olacağını söylediler.

Savunma analisti Loren Thomson, Gates'in Raytheon  şirketinin imal ettiği, yerden atılan bir füze sistemini de iptal etmesinin olası olduğunu söyledi.

Bir başka kaynağa göre, Pentagon'un yürüttüğü en büyük savunma projesi olarak Lockheed Martin  tarafından imal edilen F-35 JSF savaş uçağının üretim programında, geçen yıl 13 ay uzatılmış olmasına rağmen yeniden iki yıla kadar bir uzatmaya gitmek gerekebilir.

ABD savunma bakanlığının 2011 mali yılı için 549 milyar dolar olan bütçesinin 2012'de 566 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap