AB'den Türkiye'deki sığınmacılara 811 milyon euro

AB, Türkiye'deki sığınmacılar için kullanılmak üzere taahhüt ettiği 3 milyar eurodan sadece 811 milyon eurosunu aktardı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için sağlamayı taahhüt ettiği 3 milyar euronun yalnız 811 milyon eurosunu ulaştırdı.

AB Komisyonu, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek üzere AB'nin sağlamayı taahhüt ettiği mali destek için kurulan idari komitenin 7’inci toplantısının Brüksel’de bugün yapıldığını açıkladı.

Komite toplantısında, sığınmacıları desteklemek için gelen yeni projelerin değerlendirildiği belirtilen açıklamada, toplam değeri 50 milyon euroluk yeni dil ve mesleki eğitim desteği başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için kurulan fona 714 milyon euro daha aktarıldığı, böylece fona tahsis edilen miktarın 2,9 milyar euroya ulaştığı, şimdiye kadar 48 proje için 1,6 milyar euronun üzerinde sözleşme imzalandığı ve bu projelere 811 milyon euroluk ödeme yapıldığı kaydedildi.

3 milyar euro taahhüt edilmişti

AB, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 sonuna kadar 3 milyar euroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti.

18 Mart’taki zirvede ise bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar euroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı. Fonların, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.