23 °C

"ABD'nin ne istediğini anlamış değilim"

Bayram namazı çıkışında İslam aleminin Kurban Bayramını kutladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin FETÖ ile ilgili tutumu hakkında, "Ben Amerika'nın tüm bu gelişmeler karşısında ne yapmak istediğini anlamakta zorlanıyorum" dedi.

ABD'nin ne istediğini anlamış değilim

İstanbul’daki evinin yakınında bulunan Hz. Ali Camii’nde kıldığı bayram namazının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

"Bu Kurban Bayramı'na ne yazık ki İslam dünyası çok mahzun giriyor. Bir tarafta Suriye ve Irak'taki çatışmalar, diğer taraftan Arakan'daki çatışmalar, ülkemizde malum terörle vermekte olduğumuz mücadele..." diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunların hepsi ister istemez bayramı bayram gibi karşılamamızı engelleyen gelişmeler olmuştur. Öyle veya böyle tabii ki bizler bu mücadelemizi ülkemizin içerisinde ve sınırlarımızdaki herhangi bir tehdide karşı kararlılıkla sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

"Dostlarımı çoğaltmak isterim"

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un sözlerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğrusu ben tabii ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Onu sayın Macron'dan öğrenmek lazım. Benim bildiğim tek şey var; görüşme talebinde bulunduklarına göre, ben görüşme talebini reddetmeyi arzu etmem. Çünkü dostları çoğaltmak isterim ve bize olumsuz nazarla bakanları da azaltmak isterim. Fakat ben o dergiye verilende bir olumsuzluk değil tam aksine Türkiye'nin Cumhurbaşkanıyla görüşmenin onlar için bir artı değer olduğunu düşünürüm" dedi.

"Başlı başına skandal"

ABD’nin 'koruma iddianemesi’ni kabul etmesi hakkında da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu başlı başına skandaldır. Amerika'da adaletin nasıl çalıştığının çok açık net skandal ifadesidir. BM Genel Kurulu'na gelen misafirleri Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenlik ekiplerinin koruma sorumluluğu vardır. Amerika Birleşik Devletleri'nin koruma sorumluluğunu yerine getirmiyorsa orada bize karşı saldırıda bulunan bölücü terör örgütü PKK'nın mensuplarına karşı benim koruma görevlilerim görevini yapmayacak mı? Onlar da tabii ki bu saldırılar karşısında görevlerini ifa ettiler. Oradaki savcılık makamı Obama döneminden kalma ve bir savcıdır, böyle bir şu anda iddia hazırlamış olması vesaire bizi bağlamaz. Bizim bundan sonraki seyahatimizde de orada da fırsat bulursak Sayın Trump'la da ayrıca görüşeceğiz. Şu anda Dışişleri ve Adalet bakanlıkları gerekli görüşmeleri" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti:

"Amerika'daki bu gelişmeler iyi gelişmeler değildir. Hala bir FETÖ çetesinin koruma altında olduğu bir ülkedir Amerika. Bölücü terör örgütü PKK'nın adeta koruma altında olduğu bir ülke konumuna düşmüştür Amerika. Ben Amerika'nın tüm bu gelişmeler karşısında ne yapmak istediğini anlamakta zorlanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram süresi boyunca İstanbul’da olacak

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • fahrettin özdemir Amerika'nın ne yapmak istediğini,,niyetinin ne olduğunu biliyorsunuz da bize söylemiyorsunuz.