8 °C

'Adalet yürüyüşü'nde ilk 100 kilometre tamamlandı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Adalat yürüyüşü'ne illişkin, "Adaleti talep etmek kadar doğal ne olabilir? Herkes yürüyebilir. Yürümekten bir zarar gelmez. 100 kilometreyi tamamladık. Cam mı kırıldı, çerçeve mi kırıldı, trafik mi aksadı?" açıklamasında bulundu.

'Adalet yürüyüşü'nde ilk 100 kilometre tamamlandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki için Güvenpark'tan başlattığı yürüyüş ve buna yönelik eleştirilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Adalet için yürüdüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Beni suçluyor 'niçin yürüyorsun' diye. Yürümeyip ne yapacağım? Demokratik, anayasal hakkımı kullanıyorum. 'Efendim ben size lütuf veriyorum, lütuf içinde yürüyorsunuz, lütfediyorum size.' diyor. Ne zamandan beri benim doğuştan gelen haklarım, ne zamandan beri anayasanın bana verdiği haklar bir başka kişinin iki dudağında lütfa dönüştü? Böyle bir anlayış mı var? Kendisine şunu söyledim, cesaretin varsa iki medeni insan gibi arzu ettiği bir televizyon kanalında oturalım, konuşalım. Sen Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsun. Tarafsızlığının üzerine namusun ve şerefin üzerine yemin ettin. Niye ikide bir kalkıyorsun adalet yürüyüşüyle ilgili her türlü suçlamayı yapıyorsun? Kendisine adalete müdahale ettiğini söyledim. Açık ve net herkes biliyor bunu."

Kılıçdaroğlu, "Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, cumhuriyet savcılarına gidip darbe girişiminin aydınlatılmasıyla ilgili neden bilgi vermiyorlar? Neden savcıya ifade vermesini sağlamıyorsunuz ve bunu engelliyorsunuz? " diye sordu.

"FETÖ'cülük oynuyorlar"

"Kılıçdaroğlu FETÖ ağzıyla konuşuyor" şeklindeki ithamlara da değinen CHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

"FETÖ'nün ne konuştuğunu, nasıl konuştuğunu ben bilmiyorum. Ama onlar gayet iyi biliyorlar, FETÖ'nün nasıl konuştuğunu, neler yaptığını. Hayatım boyunca FETÖ ile hiçbir zaman ne telefonla ne şahsen bir araya geldim. Ne oturdum ne konuştum. Ama onlar hem telefonda konuştular hem paralar verdiler. Her türlü imkanı verdiler. FETÖ'cüleri aldılar, devletin en duyarlı noktalarına onlar yerleştirdiler. Ben sadece adalet istiyorum. FETÖ'cülükle benim ne ilgim var? Onların hepsinin ilgisi var, hepsinin ama... 2004'te MGK uyardı, 'Bak, bu FETÖ çok tehlikeli, yapmayın, etmeyin...' Onlar bunu, kararı yok saydılar. Şimdi kalkmışlar FETÖ'cülük oynuyorlar."

"100 kilometreyi tamamladık. Cam mı kırıldı, trafik mi aksadı?"

Provokasyonlara kapalı olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Adaleti talep etmek kadar doğal ne olabilir? Herkes yürüyebilir. Yürümekten bir zarar gelmez. 100 kilometreyi tamamladık. Cam mı kırıldı, çerçeve mi kırıldı, trafik mi aksadı? Hayır. Ama tahrik etmeye kalkacaklardır, provokasyonlara bizi alet etmeye çalışacaklardır. Bu konuda son derece dikkatliyiz. Provokasyonlara kapalıyız. Ne yaparlarsa yapsınlar, hiçbir şekilde onlarla oturup tartışmayacağız ve müdahale etmeyeceğiz. Yolda gelirken çok sayıda, kamyon, otobüs, minibüs, TIR şoförü klakson çalarak bize destek veriyor. Adalet istiyoruz, kimseye kızmıyoruz, hakaret etmiyoruz, saldırmıyoruz." dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.