8 °C

Adana’nın vergi rekortmeni Karakaya

Adana'da Şekip Karakaya, menkul ve gayrimenkul sermaye iradıyla zirveye yerleşti.

Adana’nın vergi rekortmeni Karakaya

ADANA - Adana'da, faaliyet konusu Menkul Sermaye İradı (MSİ) ve Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) olan iş adamı Şekip Karakaya, tahakkuk eden 914 bin 92 TL gelir vergisi ile rekortmenler sıralamasında ilk sırayı aldı.

Adana Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, düzenlediği basın toplantısında, gelir vergisinin, gerçek kişilerin bir takvim yılı içerisinde elde ettikleri gelirler üzerinden alındığını anımsattı.

Adana'da 2010 yılı faaliyetlerinden dolayı en fazla gelir vergisi ödeyecek ilk 10 rekortmenini açıklayan Aksoy'un verdiği bilgiye göre, faaliyet konusu MSİ ve GMSİ olan işadamı Şekip Karakaya, tahakkuk eden 914 bin 92 TL'lik vergi ile ilk sırada yer alıyor.

Faaliyet konusu inşaat, GMSİ ve MSİ olan Orhan Gizer 764 bin 71 TL ile ikinci, aynı sektörde faaliyet gösteren Ercan Gizer 707 bin 728 TL ile üçüncü, Bülent Gizer de 612 bin 521 TL ile dördüncü oldu.

Çiftçi Bülent Özler'in 558 bin 37 TL ile beşinci olduğu rekortmenler listesinde, müteahhit Halil Avcı 535 bin 885 TL ile  altıncı, faaliyet konusu Menkul Sermaye İradı olan Yılmaz Akdoğan 506 bin 215 TL ile yedinci, eczacı Mehmet Kahyalar 496 bin 325 TL ile sekizinci, çiftçi Niyazi Tarımer 441 bin TL ile dokuzuncu, Yeminli Mali Müşavir Secattin Maraşlıoğlu ise 423 bin TL ile onuncu sırada yer aldı.

Öte yandan, Adana'da gelir vergisi tahakkuklarında yüzde 8 artış olduğu belirtildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.