22 °C

Afrin şehidine veda

Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit düşen Piyade Teğmen Muhammed Kır'ın cenaze töreninde konuşan Erdoğan, "Şu anda terör mücadelesinde olsun, özellikle de Afrin savaşında, 'Rabbim bizlere fethini yakın kılsın' diyorum" dedi.

Afrin şehidine veda

Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Piyade Teğmen Muhammed Kır, memleketi Erzurum'da son yolculuğuna uğurlandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütlerine yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit düşen Piyade Teğmen Muhammed Kır'ın (25) Türk bayrağına sarılı naaşı, Çifte Minareli Medrese önündeki cenaze töreni sonrası askeri tören mangasınca top arabasına konuldu.

Kars Kapı Şehitliği'ne getirilen Kır'ın naaşı, burada top arabasından alınıp tören mangası ve yakınlarınca omuzlarda taşınıp mezarlığa getirildi.

Şehit Piyade Teğmen Kır'ın naaşı burada okunan duaların ardından defnedildi.

Buradaki cenaze törenine, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, şehidin babası Zeki Kır, annesi Hemra Cömert, kardeşleri Mustafa, Ahmet ve Büşra Kır ile kuzeni olan üsteğmen Abdulkadir Dal'ın yanı sıra binlerce vatandaş katıldı.

Defin işleminin ardından askerlerin saygı atışı yaptığı tören sonrası, şehidin naaşına örtülen Türk bayrağı Vali Azizoğlu tarafından şehit babası Zeki Kır'a teslim edildi.

Törende bazı vatandaşlar "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı.

Erdoğan cenaze törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit Piyade Teğmen Kır'ın cenaze törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rabbim bizlere fethi yakın kılsın

Burada bir konuşma yapan Erdoğan şunları söyledi:

"Sevgili Muhammedimize öncelikle bu şehadet makamında inşallah başta ailesi olmak üzere tüm milletimize sabırlar diliyorum. Onlar sevgili Peygamberimize ve Peygamberlere en yakın makamda olacaklar. Peygamber Efendimize uğurluyoruz. İnşallah komşu olacaklar. Şehitlerimiz büyük bir mücadeleyi dinimiz için özellikle vatan millet ezanımız için verdiler veriyorlar. Şu anda Muhammedimiz bizi dinliyor" dedi.

"Osmanlı Mehmetçik için Muhammed'i kullanmadı" diyerek sözlerine devam eden Erdoğan, "Mehmet hatta Mehemmed demiş. İslam dünyasında böyle askerler yok. Rabbim rahmetiyle tecelli etsin ve Rabbim bizlere de bu makamı lütfetsin diyorum. Şu anda terör mücadelesinde olsun, özellikle de Afrin savaşında, 'Rabbim bizlere fethini yakın kılsın' diyorum. Çünkü müjdesi var. İnşallah bu müjde de bize yaklaşıyor diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap