10 °C

AIG'nin Asya birimi satılıyor

İngiliz sigorta şirketi Prudential, AIG'nin Asya yaşam sigortası birimini 35.5 milyar dolara satın alıyor.

AIG'nin Asya birimi satılıyor
 
NEW YORK - İngiliz sigorta şirketi Prudential, ABD'li sigorta şirketi American International Group'un (AIG), Asya yaşam sigortası birimini satın alıyor. Satın alma işleminin üçüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor.
İngiltere'nin en büyük sigorta şirketi Prudential, AIG'nin Asya yaşam sigortası birimi American International Assurance (AIA) şirketini satın almak için 35,5 milyar dolar ödeyeceğini açıkladı. Nakit olarak 25 milyar dolar ödeyeceğini ve 10,5 milyar doları da yeni hisse senedi ve diğer menkul kıymetlerle karşılayacağını bildiren şirket, hisse senedi ihracıyla 20 milyar dolar nakit gelir sağlayacağını kaydetti.
Prudential'ın, düzenleyici kurumların ve hissedarlarının onayını da gerektiren satın almasının üçüncü çeyrekte tamamlanması bekleniyor.
Prudential Üst Yöneticisi Tidjane Thiam, "Bu satın alma, grubun dönüşümü için çok heyecan verici ve bir defaya mahsus bir fırsat. Asya'nın, birkaç yıldır Prudential için önemli bir faktör olduğu çok açık ve 2009 yılında karının yüzde 44'ünü bu bölgedeki işlerinden elde etti" dedi.
AIA'nın satışı AIG'nin Eylül 2008'den bu yana en büyük varlık satışı olurken, bu satış AIG'nin, ABD hükümetinden aldığı milyarlarca dolarlık kurtarma parasını ödemesine yardım edecek. 
Prudential'ın AIA'yı satın alması, bir İngiliz şirketinin bugüne kadar en büyük deniz aşırı satın alması olarak kayıtlara geçecek. Güney Doğu Asya'da ikinci büyük sigorta şirketi konumundaki Prudential, bu satın almayla bölgede en büyük sigorta şirketi haline gelecek. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap