6 °C

Aileler doktorluk istiyor

HP'nin araştırmasına göre, Türkiye'deki ebeveynlerin yüzde 22'si çocuğunun doktor, yüzde 13'ü bilim insanı, yüzde 11'i mühendis olmasını istiyor.

Aileler doktorluk istiyor

 

İSTANBUL - HP'nin araştırmasına göre, Türkiye'deki ebeveynlerin yüzde 22'si çocuklarının doktor olmasını istiyor.
HP tarafından Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Türkiye, Güney Afrika, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Romanya, Macaristan ve Slovakya'da, bin 653 kişinin katılımıyla meslek tercihlerine ilişkin araştırma yapıldı.
Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'deki ebeveynler, çocuklarının meslek tercihinde, "mühendislik", "girişimcilik" ve "yaratıcılık tabanlı çalışmaları" ön plana çıkarırken, gazeteci, oyuncu ve sporcu olmasını istemedi.
Türkiye'deki ebeveynlerin yüzde 22'si çocuklarına "doktorluğu" yakıştırırken, aileler için en gözde ikinci meslek yüzde 13'lük oranla bilim insanlığı oldu.
Orta ve doğu Avrupa'da da ebeveynlerin çocukları için seçtiği meslek tercihlerinde ilk sırayı doktorluk, ikinci sırayı avukatlık aldı.
BAE, Güney Afrika, Türkiye ve Yunanistan'ı içeren Orta Doğu, Afrika ve Akdeniz bölgelerinde ebeveynlerin yaklaşık yüzde 17'si, çocuklarının doktor olması yönünde görüş bildirdi.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.